Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.
Avatari i antarit
User

pralotte

Poste

1145

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Maj 19, 2004 7:44 pm

Vendodhja

Prizren

Zbulimi Me i Ri Per Trupin e Femrav

nga pralotte » E Martë Korrik 03, 2007 6:32 pm

Nga SHBA, vjen nje ilaç anti-diabet, qe te ndihmon edhe per tu dobesuar. Ai quhet "Exanatilde" dhe eshte prodhuar nga amerikania Ely Lilly. Ky ilac eshte kandidat per tu shnderruar ne antidiabetikun me te shkelqyer. Shume i blere ne tregun amerikan nga femrat qe vuajne nga diabeti i shkalles se dyte, ai ul nivelin e glicemise dhe te heq disa kg te tepert duke sjelle nje linje te mire trupi. ilaci, i perbere nga nje sere substancash, qe stimulojne sekrecionin e insulines, mund te merret dy here ne dite. Kjo duket se nuk i shkurajon aspak femrat per ta marre sepse ne kete menyre edhe semundja mund te minimizohet, por edhe trupi do te shkelqeje.

Imazh
Avatari i antarit
User

Vagenta

Poste

2755

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Prill 13, 2007 4:44 pm

Vendodhja

Italia

nga Vagenta » E Martë Korrik 03, 2007 9:46 pm

Hmm u dasht me cek se o per njerzt e semur nga diabeti,e jo per njerz te rendomt te cilet nga mosaktiviteti i tyre fizik arrin te ken peshe me te tepert.Si do qoft pet femrat qe kan problem me diabet ndodh e kunderta nuk kan peshe,e shtrohet pytja pse? Diabeti eshte semundje qe ka qregullim te tajimit te Insulines ne Pankreas,dhe njerzt e till skan peshe te tepert.
Sosht adekuad per tona femrat.

Pesha e tepert e femrave osht i shum natyrshem, konsumimi i proteinav i tepert, yndyrnav,embelsirav.. thjesht Te ushqyerit e paregullt.

U dasht me cek .. se tema vlen per femrat Diabetic.
p.s flm shum per infon...megjithate.,,ama per peshen e tepert ka metoda tjera... e keto medikamentet e diabetit shum keq ju bojn.. ktu ne ks persorin edhe saharin (sheqer te diabetikeve ) per mu dobesu ama shum eshte i demshem per shendetin... e zgata kaq shum se un vet kam dasht me ja nis me perdor saharinin po shyqyr qe me ka shpetu doktori me kete kshill.
Avatari i antarit
User

pralotte

Poste

1145

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Maj 19, 2004 7:44 pm

Vendodhja

Prizren

nga pralotte » E Martë Korrik 03, 2007 10:15 pm

@Vagenta

Nese sta kona ty qashtu mu kan, ski qka me hap gojen e me fol shum se aty osht e cekne per qfar smundje etj. Lajmi osht ashtu si u Publiku neper Gazeta,

Lajmin Nuk e Kom qit Per ty nese te ka pengu, Lajmi u Publiku per me dit qe u gjet ilaqi per Smundjet e Lartpermendura,

Met mira Zotri.
Avatari i antarit
User

V | a G r a

Poste

14167

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 19, 2004 5:31 am

Vendodhja

Pr!sht!n

nga V | a G r a » E Martë Korrik 03, 2007 10:41 pm

nashta ma mir zonjush mi than pralotte i ke ngatrru gjinit :P lol

asi ksi edhe pse sjom femer - lajmi mu duk interesant

ajt Byeeeeeee
Avatari i antarit
User

jacksparrow

Poste

4126

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Prill 08, 2006 11:58 pm

Vendodhja

Ashburton Grove

nga jacksparrow » E Mërkurë Korrik 04, 2007 1:10 am

Arrtiifishëlll
no avatar
User

iLoo.st

Poste

1189

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 04, 2007 7:07 pm

nga iLoo.st » E Mërkurë Korrik 04, 2007 1:29 am

" Çaji HerbaVita " pi Podujeve :P qisi i njejti osht :P bile prodhim vendor :P
edhe diabetin ta hjek edhe killat.

p.s per ferizajli nuk bon :P assesi, kurrsesi :P
Avatari i antarit
User

VenoM

Poste

1469

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 01, 2006 3:50 am

nga VenoM » E Mërkurë Korrik 04, 2007 1:38 am

iLoo.st shkroi:" Çaji HerbaVita " pi Podujeve :P qisi i njejti osht :P bile prodhim vendor :P
edhe diabetin ta hjek edhe killat.

p.s per ferizajli nuk bon :P assesi, kurrsesi :P


ksi qaji ka provu nona jem..amo ja ka ndalu mjeki rreptsisht:D
Avatari i antarit
User

gzim.m

Poste

1581

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Gusht 06, 2006 1:04 pm

nga gzim.m » E Mërkurë Korrik 04, 2007 1:47 am

iLoo.st shkroi:" Çaji HerbaVita " pi Podujeve :P qisi i njejti osht :P bile prodhim vendor :P
edhe diabetin ta hjek edhe killat.

p.s per ferizajli nuk bon :P assesi, kurrsesi :P


a sun po rrin ti pa i permen ferizajlit a ..ncncncn pse pojau merr ngoj kaq shum...

btw..shum lajm interesant..mami jem tasht bjen ma zajft..
no avatar
User

iLoo.st

Poste

1189

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 04, 2007 7:07 pm

nga iLoo.st » E Mërkurë Korrik 04, 2007 1:54 am

gzim.m shkroi:
iLoo.st shkroi:" Çaji HerbaVita " pi Podujeve :P qisi i njejti osht :P bile prodhim vendor :P
edhe diabetin ta hjek edhe killat.

p.s per ferizajli nuk bon :P assesi, kurrsesi :P


a sun po rrin ti pa i permen ferizajlit a ..ncncncn pse pojau merr ngoj kaq shum...

btw..shum lajm interesant..mami jem tasht bjen ma zajft..


Spo di bre, a po m'kallxon ti?:P
jush bre.. po sdi asni sen qi e ka shkronjen e par " F "
kurr bre nonen sma ka dasht me qat sen :A
p.s ( n'do sene bohen perjashtime :P )
no avatar
User

GrRoFi

Poste

1

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 04, 2007 12:37 pm

nga GrRoFi » E Mërkurë Korrik 04, 2007 12:44 pm

Qysh perdoret lol
Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

nga AngelOfDeath » E Martë Gusht 21, 2007 9:34 pm

a po ma porosit nja qeshtu ne amerik ...:)super koka
Avatari i antarit
User

santana

Poste

7273

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Tetor 08, 2005 5:56 pm

Vendodhja

nër pantolla

nga santana » E Martë Gusht 21, 2007 9:54 pm

jacksparrow shkroi:Arrtiifishëlll


pa u ndjersit nuk ka
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

nga KanGaro_Toure » E Mërkurë Gusht 22, 2007 8:20 am

a veq per femra koka a?
Avatari i antarit
User

pralotte

Poste

1145

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Maj 19, 2004 7:44 pm

Vendodhja

Prizren

Re:

nga pralotte » E Djelë Tetor 21, 2007 4:01 pm

AngelOfDeath shkroi:a po ma porosit nja qeshtu ne amerik ...:)super koka


bjeri paret
Avatari i antarit
User

Pandemonis

Poste

2712

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 24, 2006 2:39 pm

Vendodhja

Lluga-city

Re: Zbulimi Me i Ri Per Trupin e Femrav

nga Pandemonis » E Djelë Tetor 21, 2007 4:18 pm

n'fakt diabetiket kronik jane shume te dobet.

SHKAKU ne pika te thjeshta:
mas pari duhet me dite cka bon insulina...ajo tajohet ne momentin kur ne e hajm buke (me kete edhe shume glikoze) edhe i aktivizon qelizat muskulore, yndyrore qe me thithe sheqerin nga gjaku, si dhe melqine qe me deponu sheqerin ne forme te glikogjenit.

1. mungesa e insulines, rritja e sasise se glikogjenit ne gjak (normal ne mes 80 - 120) kemo-receptoret e regjistrojne kete, edhe e tajojne sheqerin e tepert permes veshkeve
2. per shkaqe osmotike, sheqeri e ngreh ujin me vete (tajim te urines) dmth keta njerz kane edhe etje te madhe edhe brenda dites munden me liru deri 20 l urine (dmth pine shume uje)
3. ne mungese te Insulines, tajohet nje hormon i quajtur GLUKAGON (poashtu ne pankreas, insulina eshte antagonist i glukagonit). deri sa ka insuline ne gjak, ky hormon nuk tajohet. ne mungese te insulines (dmth tek diabetiket) tajohet glukagoni panderpre qe e stimulon melqine ne prodhimin e glikogjenit nga qelizat yndyrore (dmth glukagoni i shperben acidet yndyrore ne qelizat yndyrore, ato mberrine ne melqi edhe shenderrohen ne sheqer, e njejta gje ndodhe edhe me aminoacidet e muskujve, ky fenomen i prodhimit te sheqerit nga materiet tjera quhet GLIKONEOGENEZA)

klinka e ksaj semundje....
tajim i urines masivisht....
dobesim i madh
ju vjen era sikur sikur aceton...sepse acetoni prodhohet si forme kaluse nga gjaku ne tru (ne mungese te sheqerit egziston ky mekanizem)
dhe forma me e rende e diaketis mellitus eshte KOMA...


tah bohet pytja....a te dobeson ky far ilaqi ne te vertete? hiq s'po ma merr mendja

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 5 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron