Arkiva e temave te forumit
Avatari i antarit
User

andromeda_rock

Poste

8528

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 04, 2005 3:50 pm

Vendodhja

Edinburgh

nga andromeda_rock » E Shtunë Prill 15, 2006 8:50 pm

ne qeto ne logjik kom msu 1 muj dej sa e kom kry me ka pas lodh profa tuj i msu edhe prap se di mir .!.
no avatar
User

nani

Poste

400

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Gusht 06, 2005 3:41 pm

nga nani » E Shtunë Prill 15, 2006 11:42 pm

Black_Bird
njeriu nuk mund te njohe gjithcka, dhe se pjesa me e madhe e botes reale, per njeriun mbetet akoma e pazbuluar.


:arrow:
Avatari i antarit
User

Android

Poste

6353

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Premte Mars 25, 2005 8:44 am

Vendodhja

The Elegant Universe

nga Android » E Hënë Prill 17, 2006 11:19 am

problemi i gnoseologjis se botes u shtru mjaft heret qysh kur jon shfaq mendimet filozofike racionaliste kritike, ne kohen antike..edhe ato o shtru problemi jo vetem i eksistences se botes po edhe njohjes se saj. Filozofi Herakliti mendon se bota mund te njihet jo permes shqipsave po permes mendjes..Parmeidi gjithashtu mbetet ithtar i ktij mendimi..
masnej Sokrati, Platoni Aristoteli.. dhe ma te vonshmem..Francis Bekoni, David Hjumi, Ogyst Konti, Imanuel Kanti, Hegeli etjetj..kan shtru pytje se- a ka mundesi te njihet bota a jo..?

n'ket kontekst du me i permend 3 teorit e njoftuna
1) dogmatizmi
2) skepticizmi
3) kriticizmi

1-dogmatizmi osht doktrine fetare e ideologjike qe paraqet pamundesine e zhvillimit te procesit te njohjees se botes.. ka mundesi njohja me u bazu ne shqisa mendje dhe arsye por asnjeher nuk mund te ndryshohet/nuk mund te interevenohet ne ketet te vertete..pra dogma n'perkthim dmth e verteta, edhe dogmatizmi osht doktrine e dogmave..dhe osht doktrine..metafizike..jozhvellimore, jo e kunderthanshme..religjioze.

2-skepticizmi nuk pranon kurr mundesine e njohjes se botes. skeptiket mbeshtesin teorine ne NDOSHTA mund te jete, PO dhe JO s'ka.

3-kriticizmi si botkuptim filozofik nuk pajtohet as me dogmatizmin as me skepticizmin per njohjen e botes. Filozofet e kriticizmit e pranojne mundesine e njohjes se botes permes shqisave, pervojes dhe mendjes. themelus i kriticizmit si botkuptim filozofik osht filozofi gjerman Imanuel Kanti. sipas Kantit mundesia e njohjes se botes mundesohet permes dy kategorive:
apriori- parapervoje, njohja e botes mbeshtetet paraprakisht nga mendja,
aposteriori-njohja e botes bazohet ne pervojen..

Si drejtime tjera shum t'rendsishme jon edhe empirizmi (qe bazohet krejtesisht ne pervojen, perfaqsues Bekoni, Hobsi, Lloku, Hjumi, Berkliu etj), racionalizmi (qe bazohet ne mendje dhe arsye duke perjashtuar shqisat dhe pervojen, perfaqsues Dekarti, Spinoza, Lajbinci etj), iracionalizmi (iracio-dmth jo-arsye, e paarsyeshme; qe i mohon vlerat njohse te empirizmit, sensualizmit, racionalizmit, edhe bazohen ne volumtarizem:vullnet, instikt, intuite) si dhe intuitivizmi qe bazohet ne intuite..
Mos t'harroj nime me permen edhe pragmatizmin, qe per kriter te njohjes se botes e merr dobinë praktike..qdo gje qe kalon neper dobi te njeriut, ka mundesi te njihet dhe te jete e vertete..Perfaqesuesit e pragmatizmit jon Pirsi, Xhemsi, Djuji etj..
qe shembull, besimi te njeriu prej prizmit pragmatist cilsohet si element psikologjik i dobishem tek individet t'cilet `nuk guxojn me thy kodin etik tu perkujtu: "mo se m'sheh Zoti" `. ktu osht fjala per individet t'cilet mbeshteten n'kontekste religjioze..
zdi sa jom e kjart...

tash analizoni ju kto qka shkruva..edhe nxirrne vet pergjigjen se deri ku mundet me arrit Njohja..
Avatari i antarit
User

Android

Poste

6353

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Premte Mars 25, 2005 8:44 am

Vendodhja

The Elegant Universe

nga Android » E Mërkurë Prill 19, 2006 9:44 pm

Black_Bird shkroi:Android
Thnx qe i shkrujte kto teori se un pritosha mi shkru :P (frik i kom msu ne shkoll)
Ama simbas meje, dokgmatizmi dhe skepticizmi nuk jane te arsyeshme ngase dyjat shkojne ne skajshmeri. edhe pse jane teori krejtesisht te kunderta.
Simbas meje kriticizmi eshte teori me shume e arsyeshme, qe tregon njohjen e botes mundesine e njohjes se botes permes shqisave, pervojes dhe mendjes... :roll:

sps :), n'shkoll? ..nshkoll te mesme po mendon?..apo..
jo nuk mendoj qe dogmatizmi shkon ne skajshmeri..perkundrazi dogmatizmi osht shum metafizik..hipnoz e mendjes, edhe shum i 'kufizum' me shum hipotetizem, ordinar ndaj qasjes teme.
skepticizmi gjithashtu nuk kom thon qe shkon ne skajshmeri..po si doktrin, nuk abestenon ndaj qashtjes,problemit,. mirepo gjithmone abstenon ndaj po-se dhe jo-se.. qdo gje e ve ne dyshim, dhe osht shum dialektik..
kriticizmi osht qasje ma e bindshme..po edhe pragmatizmi osht i 'kthjellt' dhe m'pelqen qe bazohet n'dobi praktike, ma konkret.

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron