Stairway to Heaven VS. Child in Time

Diskutime, gare mes bendeve, muzicienteve vendor dhe jo-vendor!

Stairway to Heaven VS. Child in Time

Led Zeppelin - Stairway to Heaven
29
51%
Deep Purple - Child in Time
28
49%
 
Total votes: 57

User avatar
rockomania
Posts: 304
Joined: Sat Oct 13, 2007 7:22 pm

Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by rockomania »

Cka po jau merr menja per qit sondazh?
Votoni, postoni e debatoni se cila kong menoni osht ma e mir, cila ma shume ka bo buje ne rock/hard rock skene muzikore dhe pse!?. Te dy kongt jon bo perafersisht ne te njejten kohe, Stairway to Heaven ne vitin 1971, e Child in Time ne vitin 1970, prej dy grupeve legjendare, njoni me elemente eksperiemtnale te rock/hard rock-ut e tjetra prej ni grup pure hard rock.

P.S. Nese tema ekziston, moderator mshelne menihere!

The Supernaut
Posts: 619
Joined: Fri Dec 21, 2007 1:07 pm
Location: Në Parajsë

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by The Supernaut »

auu niri hallall tkoft per teme.. e ni qesi teme osht n`Arkive tash sigurt,,

e un sun boj dallim se dyjat jon ni nostalgji e bujshme per mu... si Stairway to heaven si Child in time...


amo zeppelinat zeppelina.. e edhe dipat dipa. pak e kisha vequ stairway-in.. e ka ni solo fantastike.. e edhe tekst shum tmir.. amo shum pak dallim pi child in time...

User avatar
cowboy
Posts: 8957
Joined: Mon Aug 16, 2004 12:53 pm
Location: Sweet Home Hell
Contact:

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by cowboy »

Paj shum te mira jan keto dy muzika por prap se prap diqysh pak mashum qe e veqoj eshte: Led Zeppelin - Stairway to Heaven diqysh um ngrehn mashum edhe pse nuk i ngoj gati asnjanen amo me nje kohe i kam ngu si shum por mendimi im eshte per Zeppelinat e medhaj :!:

User avatar
rockomania
Posts: 304
Joined: Sat Oct 13, 2007 7:22 pm

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by rockomania »

Vota shkon per Stairway to Heaven.

Te dyja jon te mira valla veq pe vecoj prap Stairway to Heaven si per tekstin dhe instrumentalin. Tekstin e ka fenomenal dhe eshte shume cudi se si vet konga osht kriju krejtsisht ne menyre spontane. Qysh e kom lexu ma heret ni history jon kon Planti se bashku me Pagein ni nat ne park afer nje zjarri dhe Planti e ka pas me vete ni fletore dhe kimik dhe ja ka fillu mi kriju do vargje (There's a lady who is sure...) dhe Page e ka improvizu me kitare dhe nkete menyre osht kriju nje kryeveper e vertet muzikore rocku. Sa per instrumentalin osht shume dimensional tu e marr parasysh qe ka shume elemente te rockut e sidomos rock dhe hard rock edhe naj grim aty ketu heavy metal aty kah minuta 5:35 qashtu dicka (ma merr menja qe ktu nuk kini mu pajtu hiq, vec per menimin tem osht ni brum jo i keq pre-heavy metal).

Per Child in Time definitivisht qe osht po ashtu ni kryeveper e hard rockut tu e dit se cfar fuqie vokaliste ka aty Ian Gillani qe shtir dikush pos tij munut me arrit me performu kit kong. Kjo kang ka lone edhe gjurm te medha sidomos kur kta tu e bo me ni koncert kta live ni fans i tyne bon vetevrasje pak para perfundimti te konges. Instruemtnalin e ka shume profi, teper i mire, veq senin qe um bon me vecu ma shume Stairway to Heaven osht se Child in Time ma shume kufizohet ne hard rock, e ma nalt e ceka qe Stairway to Heaven osht ni perzimje e zhanreve te rockut.
Me t'mira.

User avatar
vaLton
Posts: 6568
Joined: Sat Nov 11, 2006 3:10 pm
Location: Rep. of Peja

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by vaLton »

ah rockmania mki nxon ngusht :|


hmm po filloj me Stairway to heaven
STH ma mer mendja qe osht kryeveper e LZ , osht kong shume fantazi e sidomos teksti.

CHIT
kur e kom ndigu per her t'par kit kong jom dashru mbas ksej konge e sidomos te ajo pjesa kur Ian Gillan e nshon zonin , e mos ta harrojm edhe intsrumentallin qe e ka super :)edhe pse menzi vendosa pja jep voten
CHILD IN TIME

GO Child In Time

zhuti_rock
Posts: 2391
Joined: Wed May 03, 2006 1:35 pm
Location: anej ka molla kuqe..

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by zhuti_rock »

sh mire e paska elaboru autori pak ma nalt:).

stairway to heaven,eshte kryeveper e te gjitha kohrave vet fakti qe jame fans i flakt i LZ mbone me votu per kete kange,po nejse pe 'anashkaloj' simpatine e madhe per kete grup,ok.Tu fillu prej notava te para ne kitare qe jane sh terheqes te krijojn nje pershtypje sikur ben nje udhetim me hapa te leht ne boten shpirterore,ne disa qaste kitarja e Page te ngjan me tingujt e violines nejse jo bash qashtu amo e ka ni ngjyre te papame.Bateria mo eshte perfect ka ni tingull shuuum ngacmus e sidomos trumbeta e ka nje brutalitet qe i pershtatet sh mire pjeses tjeter(kitares,bassit,vokalit).Vokali ej shume llegi e kome Plantin ka ni timber sh karekteristik gjate gjith kanges shkone si valet e detit kejt keshtu(qe po ja boj me dore;P),me vokalin e tij arrin mi zgju te gjitha qelizat e njerit nuk e di pse ?me siguri valet e detit jane sh te medhaja haha.ni karakteristik tjeter e ka qe bo kaniher si femer e eksitume haha po nejse kjo nuk e prish kangen perkundrazi :)>
Me siguri e keni pa tash ne koncertin e fundit ne Londer cfare paraqitje paten edhe pse sh te vjeter Plant 59 vjet sh mire e kapi stairway to heaven sa dekada kalune edhe prap e kane rujt energjine,deshiren,emocionin,kreativitetin,talentin etjeretjer.me pak fjal tmerresisht e pelqej kete kange:).

child in time,kryeveper per hard rock ani pse dalin do alternativca e i keshin me gjith shpirt Deep Purple ne fakt mundohen mi kesh se as i gjo nuk bojn,nkatun thojn 'i keshmi tkesh' haha:P.
ok,hyrja-mbrendesia-dalja.i ka karakteristike keto pjese,vokali i Ian Gillanit me pelqen sh.shpesh her i kujtoj momentet kur kome prezentu live por tash i ka zoni nuk ka mundesi me lujt child in time kjo nashta e tregon ni dobesi kundrejt Rober Plant!

User avatar
MadeInKaradak
Posts: 1652
Joined: Thu Sep 07, 2006 3:57 pm
Location: Leading You Toward Hell
Contact:

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by MadeInKaradak »

Child in Time - Deep Purple

User avatar
David Gilmour
Posts: 5122
Joined: Sun Sep 09, 2007 9:05 am
Location: Prizren
Contact:

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by David Gilmour »

dy kang shum shum t'mira edhe shum t'pelqyne per mu :D Child In Time pak ma shum me pelqen

User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by portnoy »

Stairway to Heaven:Eshte kryevepra e Led zeppelin qysh tha edhe valtoni,edhe solon e ka perfect,textin e ka shume te mire,edhe perafersisht jane te njejta "ja fillojn niher si kadale ,tani instrumentet me ni ritem ma t'dhezt,.."
Edhe bonhami shume fort ka lujt,..

Child in Time:Edhe kjo e ka shume instrumentallin perfect,edhe eshte punu dukshem me instrumente, vota shkon per Led Zeppelin,..Child in time e kam ngu ma pak,..Po dyat jane shume te mira,..
Vota shkon per Stairway to heaven,..

P.S Bravo rockmania per temen shume e qellume,...

User avatar
xeni4eva
Posts: 1767
Joined: Sun Dec 16, 2007 1:41 pm
Location: Gates Of Valhalla

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by xeni4eva »

deep purple -child in time4eva

User avatar
xeni4eva
Posts: 1767
Joined: Sun Dec 16, 2007 1:41 pm
Location: Gates Of Valhalla

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by xeni4eva »

te dyjat um pelqejn ama vota shkon per

DEEP PURPLE-CHILD IN TIME4eva

User avatar
septic-schizo
Posts: 514
Joined: Wed Sep 12, 2007 5:44 pm
Location: Smuggler's Notch/Aspen

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by septic-schizo »

n'ket rast jom per Child in time

User avatar
santana
Posts: 6342
Joined: Sat Oct 08, 2005 5:56 pm
Location: nër pantolla
Contact:

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by santana »

septic-schizo wrote:n'ket rast jom per Child in time


flm prej teje qysh spasna votu une .

dipat

User avatar
Kaltro
Posts: 1591
Joined: Thu May 10, 2007 12:25 am
Location: Prishtin

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by Kaltro »

Child in time - Deep purple....

User avatar
jacksparrow
Posts: 3617
Joined: Sat Apr 08, 2006 11:58 pm
Location: Ashburton Grove

Re: Stairway to Heaven VS. Child in Time

Post by jacksparrow »

Stairway....jo veq me ket kong po me krejt kongt e mundshme mu krahasu gjethmon fiton Stairway

Post Reply