Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue

User avatar
Eethos*****
Posts: 481
Joined: Wed Jul 02, 2008 9:57 am
Location: Offline

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by Eethos***** »

Angelica666 @ per Black Holes mundesh me shfletu disa faqe me pare me kujtohet qe shume here kam shkrujt, se po pertoj te shkruaj disa here per te njejten pytje.

[email protected] bravo,sakte! :)

Micro @[email protected]
Posts: 233
Joined: Wed Oct 15, 2008 1:27 pm

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by Micro @[email protected] »

Eethos***** wrote:
EX-SOLDIER wrote:A eshte e vertet qe hekuri ka zbrit prej qiellit?
(Nashta e bona pyetjen n'vend t'gabum po nejse)


Po eshte e vertete se hekuri ka ren nga qielli.Kjo vertetohet se para 4milard e gjysme vitesh toka nuk ka pas fushe magnetike dhe nuk eshte rrotullu rreth boshtit.
Me renien e hekurit,kobaltit,niklit...nga asteroidet te cilet kane perberje metalike ata pershkak te peshes se madhe specifike pas renies ne toke kane shku deri te qendra e tokes. Si dihet ato metale jane feromagnetike qe do te thote se nga prezenca e tyre eshte kriju fusha magnetike.Pas krijimit te fushes magnetike eshte mundesu jeta ne toke dhe ajo sillet rreth boshtit te vet.
p.s. nuk e ke bere pytjen ne vend te gabuar :)

m fal kur u vertetu , ne cilin vit ose periudhe???

User avatar
EX-SOLDIER
Posts: 133
Joined: Fri Oct 17, 2008 7:39 pm
Location: R.I.P.

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by EX-SOLDIER »

Eethos***** wrote:
EX-SOLDIER wrote:A eshte e vertet qe hekuri ka zbrit prej qiellit?
(Nashta e bona pyetjen n'vend t'gabum po nejse)


Po eshte e vertete se hekuri ka ren nga qielli.Kjo vertetohet se para 4milard e gjysme vitesh toka nuk ka pas fushe magnetike dhe nuk eshte rrotullu rreth boshtit.
Me renien e hekurit,kobaltit,niklit...nga asteroidet te cilet kane perberje metalike ata pershkak te peshes se madhe specifike pas renies ne toke kane shku deri te qendra e tokes. Si dihet ato metale jane feromagnetike qe do te thote se nga prezenca e tyre eshte kriju fusha magnetike.Pas krijimit te fushes magnetike eshte mundesu jeta ne toke dhe ajo sillet rreth boshtit te vet.
p.s. nuk e ke bere pytjen ne vend te gabuar :)


Faleminderit per pergjigjje!!!

E, a mund te me tregosh nga kush, dhe ne cilin vit eshte vertetuar kjo teori?

P.S. Shume i/e afte po dokesh t'a shohim pergjigjjen tjeter! :D

User avatar
Eethos*****
Posts: 481
Joined: Wed Jul 02, 2008 9:57 am
Location: Offline

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by Eethos***** »

EX-SOLDIER wrote:
Eethos***** wrote:
EX-SOLDIER wrote:A eshte e vertet qe hekuri ka zbrit prej qiellit?
(Nashta e bona pyetjen n'vend t'gabum po nejse)


Po eshte e vertete se hekuri ka ren nga qielli.Kjo vertetohet se para 4milard e gjysme vitesh toka nuk ka pas fushe magnetike dhe nuk eshte rrotullu rreth boshtit.
Me renien e hekurit,kobaltit,niklit...nga asteroidet te cilet kane perberje metalike ata pershkak te peshes se madhe specifike pas renies ne toke kane shku deri te qendra e tokes. Si dihet ato metale jane feromagnetike qe do te thote se nga prezenca e tyre eshte kriju fusha magnetike.Pas krijimit te fushes magnetike eshte mundesu jeta ne toke dhe ajo sillet rreth boshtit te vet.
p.s. nuk e ke bere pytjen ne vend te gabuar :)


Faleminderit per pergjigjje!!!

E, a mund te me tregosh nga kush, dhe ne cilin vit eshte vertetuar kjo teori?

P.S. Shume i/e afte po dokesh t'a shohim pergjigjjen tjeter! :D

Sps,hiç asgje.
Sa i perket pytjes sate kjo eshte hipoteze shkencore qe ka ndodh para 4miliard vitesh, tash merre me mend vet ne cilin vite(se viti s'ka rendesi kur eshte 4 miliard)
Ka qene vertetim nga shkenctaret ma eminent e kete e kam degju ne nje emision televizive.Pastaj kur jane kaq shume vite nuk ka rendesi as viti dhe as shekulli se eshte kohe e shkurter ne krahasim me miliard.

p.s. nese ti e ke ndonje emer te shkenctarit ose vertetim ose ne cilin shekull eshte vertetu kjo, atehere do te ishte per ne dhe shkencen ne pergjithesi nje senzacion :wink: Vetem urdhero na u pergjigj :P !

Nejse une po ta tregoj nje shembull te ngjajshem me kete :
I tere plumbi qe gjindet sot nen siperfaqen e tokes,para 4 miliard e gjysme vitesh ka qene uranium.Urani eshte nje element radioaktiv qe perioden e zberthimit e ka 4 miliard e gjysme vite.Prej uranit me numer rendor 92 deri te plumbi me numer rendor 82 arrine duke kaluar ne 10elemente te ndryshme radioaktive e ne fund arrin deri te plumbi qe nuk eshte radioaktiv.Edhe ne kete rast nuk eshte me rendesi data e kalimit prej njeelementi ne elementin tjeter,mirpo te gjitha vertetohen me ligjet e radioaktivitetit.

User avatar
EX-SOLDIER
Posts: 133
Joined: Fri Oct 17, 2008 7:39 pm
Location: R.I.P.

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by EX-SOLDIER »

Eethos***** wrote:
EX-SOLDIER wrote:
Eethos***** wrote: Po eshte e vertete se hekuri ka ren nga qielli.Kjo vertetohet se para 4milard e gjysme vitesh toka nuk ka pas fushe magnetike dhe nuk eshte rrotullu rreth boshtit.
Me renien e hekurit,kobaltit,niklit...nga asteroidet te cilet kane perberje metalike ata pershkak te peshes se madhe specifike pas renies ne toke kane shku deri te qendra e tokes. Si dihet ato metale jane feromagnetike qe do te thote se nga prezenca e tyre eshte kriju fusha magnetike.Pas krijimit te fushes magnetike eshte mundesu jeta ne toke dhe ajo sillet rreth boshtit te vet.
p.s. nuk e ke bere pytjen ne vend te gabuar :)


Faleminderit per pergjigjje!!!

E, a mund te me tregosh nga kush, dhe ne cilin vit eshte vertetuar kjo teori?

P.S. Shume i/e afte po dokesh t'a shohim pergjigjjen tjeter! :D

Sps,hiç asgje.
Sa i perket pytjes sate kjo eshte hipoteze shkencore qe ka ndodh para 4miliard vitesh, tash merre me mend vet ne cilin vite(se viti s'ka rendesi kur eshte 4 miliard)
Ka qene vertetim nga shkenctaret ma eminent e kete e kam degju ne nje emision televizive.Pastaj kur jane kaq shume vite nuk ka rendesi as viti dhe as shekulli se eshte kohe e shkurter ne krahasim me miliard.

p.s. nese ti e ke ndonje emer te shkenctarit ose vertetim ose ne cilin shekull eshte vertetu kjo, atehere do te ishte per ne dhe shkencen ne pergjithesi nje senzacion :wink: Vetem urdhero na u pergjigj :P !

Nejse une po ta tregoj nje shembull te ngjajshem me kete :
I tere plumbi qe gjindet sot nen siperfaqen e tokes,para 4 miliard e gjysme vitesh ka qene uranium.Urani eshte nje element radioaktiv qe perioden e zberthimit e ka 4 miliard e gjysme vite.Prej uranit me numer rendor 92 deri te plumbi me numer rendor 82 arrine duke kaluar ne 10elemente te ndryshme radioaktive e ne fund arrin deri te plumbi qe nuk eshte radioaktiv.Edhe ne kete rast nuk eshte me rendesi data e kalimit prej njeelementi ne elementin tjeter,mirpo te gjitha vertetohen me ligjet e radioaktivitetit.


M'fal ni pytje shtese!
A teoria ka ekzistu para 4miliard vitesh apo hekuri ka ra para 4 miliard vitesh??

User avatar
Dr.SkaL.
Posts: 1079
Joined: Sat Apr 21, 2007 1:03 pm
Location: Khazad Dum

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by Dr.SkaL. »

sa po shoh un qitu Teorit ju fakte i paski ba !!!

se a ka ardh Uji prej kometav osht vetem teori
osht teori se edhe jeta ka ardh prej Kometave!!....


ajo tjetra se metalet kan ardh prej Asteroideve te ndryshme, qysh e spjegon gjendjen e metaleve te renda ne tok si Uraniumin ose Radiumin, kur dihet Asteroidet nuk mund te ken struktur te till ?

User avatar
fastex
Posts: 437
Joined: Tue Dec 16, 2008 8:37 pm
Location: peja

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by fastex »

Eethos***** wrote:REAGIM:

Nuk di kush i ka fshire disa postime(moderatoret apo vet antaret),nje nder to ka qene dhe nje pergjigje e nje antarit qe me eshte pergjigj ne pytjen :"Sa eshte graviteti ne Mars dhe sa do te jete pesha jote nese shkon atje??? "dhe e di qe ka jep pergjigj te sakte, por s'kam pas kohe te futem kendej, me duket se ai qe eshte pergjigj e ka pas userin FASTEX.

kam dhe nje pyetje te thjeshte fare:

Prej nga eshte prejardhja e ujit ne toke?


normal qe prej gazrave t'kores t'tokes qe jan liru gjat procesit te ftofjes (pasi qe toka ka qen e zjarrt) , asht kriju atmosfera , normal toni kan fillu te rreshura masive dhe jan formu oqeanet .
shum sen i thjesht o kjo !

User avatar
fastex
Posts: 437
Joined: Tue Dec 16, 2008 8:37 pm
Location: peja

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by fastex »

Angelica666 wrote:hmm une kam lexu qe black holes, jane vrima te vogla te zeza ne gjithesi, npermjet te cilave shkenca mendon se nqs arrin te krijoje nje mjet i cili do te jete me i shpejt se shpejtesia e drites, do te mund qe te udhtoje neper kohe.
keto analiza behen ne Cern tani me nje kohe te gjate....
megjithse ka shume diskutime polemika dhe kundershtime, une ksaj spo i hy ma thell....pres nga dikush qe e njeh me mire kete drejtim, tna jep ndonje sqarim ma adekuat ;)


shooeeqq ! mos e ki perzi kapahiri me ''Worm Holes'' se ka dallim shum t'madh te Black Holes & Worm Holes .

ajt se kur t'kom koh 1 dit ju spjegoj diqka per ''Worm Holes''

User avatar
Dr.SkaL.
Posts: 1079
Joined: Sat Apr 21, 2007 1:03 pm
Location: Khazad Dum

Re: Pyetje dhepergjigje nga Astronomia

Post by Dr.SkaL. »

Angelica666 wrote:
Eethos***** wrote:David Gilmour ju eshte dasht te me pergjigjeni keshtu ne menyre qe te jeni i sakte: Energjia kinetike shenderrohet ne energji te eksicitimit ose energji te jonizimit e cila pastaj mund te rrezatohet ne forme te fotoneve.


Sa i perket pyetjes sate pytje eshte e formulume gabimisht sepse kemi vetem NJE UNIVERS dhe s'ka Universa ne numer siç keni thene,e nese ke deshte te thuash qe ta shpjegoj dikush teorin e Universit atehere po te pergjigjem une:
Universi eshte kriju me rastin e eksplodimit te ashtuquajtur Big Bang,e krejt materia ekzistuese ka qene e koncentruar ne nje topth perafersisht sa topi i Ragbit.Denziteti i tij ka qene i pafund.Me eksplodimine tij jane krijuar galaktikat qe numri i tyre supozohet qe eshte me miljarda.Ne çdo galaktike jane kriju sisteme yjore,nje prej atyre sistemeve eshte edhe sistemi i yllit tone (diellit)ne planetet e tija me shume kometa,asteroid etj. Galaktika jone quhet "rruga e qumeshtit"ose "kumtrit",supozohet gjithashtu se kjo galaktike i permbane 200 miljard yje.Keto yje sillen rreth nje qendre te perbashket ne te cilen gjindet nje vrime e zeze qe ka masen 2 milion here me te madhe se sa te diellit. Diametri i galaktikes sone eshte rreth 100milion vjet drite,ngjajshem jane te krijuara ede galaktikat tjera por kane forma te ndryshem p.sh.galaktika e quajtur "Andromeda" i ka rreth 400 miliard yje.Te gjitha galaktikat permbajne metagalaktiken,ato largohen njera prej tjetres ne nje shpejtesi jashtezakonisht te madhe.Kjo tregon se eksplodimi para16 miliard vitesh akoma zgjat.Krejt keto galaktika dhe forma tjera te materies nderyjore e quajm UNIVERES.Eethos me vjen shum mire qe bere nje shpjegim te tille, dhe shume te qarte, dhe c'eshte me e rendesishmja - nje e vertete _
por ...
pervec universit tone existencial, thuhet se ka dhe shume e shume universe te tjera per te cilat njeriu nuk di, por existojne ne kufij me kufijte e Universit tone i quajtur "rruga e qumshtit " apo" kashta e kumarit "
pra per te qene edhe pak me e qarte, existojne edhe shume universe te tjera pervec Universit tone
Sa qendron e realte kjo ??


qka osht unversi mas pari qiko
smunet me pas shum universe, se fjala univers e perfshin gjith ekzistencen.

User avatar
hp11
Posts: 7415
Joined: Tue Apr 08, 2008 7:09 pm
Location: n'protesta

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by hp11 »

qka jan cefeidet?
sa eshte masa e diellit?

User avatar
Eethos*****
Posts: 481
Joined: Wed Jul 02, 2008 9:57 am
Location: Offline

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by Eethos***** »

hp11 wrote:qka jan cefeidet?
sa eshte masa e diellit?


-Cefeidet jane yje periodshkurta.Kjo do te thote se per nje period prej 3 ditesh deri ne 45 dite ndritshmeria e tyre perseritet.Perndryshe keto bejne pjese ne yjet qe e ndryshojn ndritqueshmerine.

- Masa e diellit eshte perafersisht 2X 10 ne fuqin 30 kg. ose perafersosht 333333 mase te tokes :) .

User avatar
Eethos*****
Posts: 481
Joined: Wed Jul 02, 2008 9:57 am
Location: Offline

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by Eethos***** »

EX-SOLDIER wrote:
M'fal ni pytje shtese!
A teoria ka ekzistu para 4miliard vitesh apo hekuri ka ra para 4 miliard vitesh??


Eshte e kuptushme qe para 4 miljard vitesh nuk ka pas kurfare teorie rreth kesaj sepse s'ka pas fare njerez,kuptohet qe me formimin e fushes magnetike rreth toke ne te njjeten kohe kane rene edhe metalet feromagnetike.

User avatar
Eethos*****
Posts: 481
Joined: Wed Jul 02, 2008 9:57 am
Location: Offline

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by Eethos***** »

Dr.SkaL. wrote:sa po shoh un qitu Teorit ju fakte i paski ba !!!

se a ka ardh Uji prej kometav osht vetem teori
osht teori se edhe jeta ka ardh prej Kometave!!....


ajo tjetra se metalet kan ardh prej Asteroideve te ndryshme, qysh e spjegon gjendjen e metaleve te renda ne tok si Uraniumin ose Radiumin, kur dihet Asteroidet nuk mund te ken struktur te till ?


Natyrisht qe eshte teori shkencore se ato jane vertetu edhe me vone qe prej kometeve kane rene bresheri akujsh qe me gotitjen e atmosferes jane kthy ne avull te ujit .


Sa i perket kesaj pytjes tjeter Asteroid mund te kete edhe ne gjendje metalike!!!

User avatar
Dr.SkaL.
Posts: 1079
Joined: Sat Apr 21, 2007 1:03 pm
Location: Khazad Dum

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by Dr.SkaL. »

po, amo vetem me metale te lehta..?

User avatar
EX-SOLDIER
Posts: 133
Joined: Fri Oct 17, 2008 7:39 pm
Location: R.I.P.

Re: Pyetje dhe pergjigje nga Astronomia

Post by EX-SOLDIER »

Eethos***** wrote:
EX-SOLDIER wrote:
M'fal ni pytje shtese!
A teoria ka ekzistu para 4miliard vitesh apo hekuri ka ra para 4 miliard vitesh??


Eshte e kuptushme qe para 4 miljard vitesh nuk ka pas kurfare teorie rreth kesaj sepse s'ka pas fare njerez,kuptohet qe me formimin e fushes magnetike rreth toke ne te njjeten kohe kane rene edhe metalet feromagnetike.

N'cilat vite pra u vertetu teoria qe hekuri ka zbrit n'toke?

Post Reply