10 000 Të Vdekur [ Japoni ]

Artikuj te ndryshem nga shtypi ditor

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

Post Reply
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

10 000 Të Vdekur [ Japoni ]

Post by V | a G r a »

10 000 vdesin vetëm në japoni Miyagi, rrezik për shpërthim berthamor

Image

Më tepër se 10 000 persona mund të kenë vdekur gjatë tërmetit dhe cunamit që shkatërroi prefekturën Miyagi, më e afërta me epiqendrën, njoftoi sot shefi i policisë lokale, i cituar nga televizioni publik NHK.

Dje, NHK njoftoi se 10 000 nga 17 000 banorët e qytetit bregdetar Minamisanriku konsiderohen të zhdukur në këtë prefekturë.



Tekniket Japonezë po luftojnë për të ulur presionin në një reaktor tjetër berthamor të demtuar pas termetit qe shkaktoi nje cunami katastrofal diten e premte, 11 Mars. Zyrtare thane se reaktori N 3 humbi sistemin emergjent te ftohjes, nje problem i ngjashem shkaktoi shperthimin e reaktorit nje diten e shtune.

Me shume se 170 mije vete jane evakuzuar nga zona e rrezikut. Nderkohe rreth 1 700 njerez humben jetën pas termetit që shkaktoi cunami në veri lindje të Japonisë. Autoritetet po vazhdojnë perpjekjet per t’u ardhur ne ndihme banoreve ndersa numri forcave te shtepimit eshte dyfishuar me 100 mije. Ndërkohë kryeministri japonez Naoto Kan u bëri thirrje njerëzve të zhvendosen të paktën 20 kilometra largë uzinës bërthamore në të cilën dje ndodhi një shpërthim i madh. Kryeministri Kan tha se përparësia kryesore është siguria e popullatës në rajonet rreth uzinës Fukushima. Në Fukushima, mund të shihen shtëllunga tymi që dalin nga ndërtesa e reaktorit bërthamor.

Mediat japoneze thonë se pas shpërthimit niveli i radioaktivitetit jashtë reaktorëve është rritur. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike tha se po mbledh më shumë informacione mbi situatën e krijuar. Para shpërthimit, autoritetet thanë se janë gjetur materiale radioaktive jashtë njërit prej reaktorëve që kishte humbur furnizimin me energji dhe nuk mund të ftohej. Kryeministri Kan përmendi gjithashtu bisedën me presidentin Obama, i cili i shprehu ngushëllime, dhe ofroi të japë çfarëdo lloj ndihme që nevojitet.Mendimet dhe lutjet tona janë me popullin e Japonisë. Kjo është një fatkeqësi katastrofike, imazhet e shkatërrimit dhe përmbytjeve që vijnë nga Japonia janë të dhimbshme. Japonia është një nga aleatët tanë më të fuqishëm e më të ngushtë dhe këtë mëngjes pata një bisedë me kryeministrin Kan. Në emër të popullit amerikan, shpreh ngushëllimet më të thella, veçanërisht për viktimat dhe familjet e tyre dhe i kam ofruar çfarë do ndihme që u duhet miqve tanë japonezë.
Muki Vojvoda
Posts: 1049
Joined: Fri Jun 19, 2009 8:06 pm

Re: 10 000 Të Vdekur [ Japoni ]

Post by Muki Vojvoda »

Hahahah qe sa e ki qel temen s'ta paska rras kush.
Mdoket i pari je regjistru ne rocksonte edhe i mrami do mu plak qitu, edhe kur te bohemi na krejt per penzia e kur hi ktu ko met pa ty hala tu qit lajme e tu fol me vetveti hahahah.
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: 10 000 Të Vdekur [ Japoni ]

Post by V | a G r a »

he magjup a erdhe me hanger mut a e haram te koft ...

mos u dok ma ktu se era pot vjen o zdral ...
User avatar
ToxicGirl
Posts: 1405
Joined: Sat Apr 12, 2008 5:14 pm
Location: Belgique
Contact:

Re: 10 000 Të Vdekur [ Japoni ]

Post by ToxicGirl »

V | a G r a wrote:he magjup a erdhe me hanger mut a e haram te koft ...

mos u dok ma ktu se era pot vjen o zdral ...
+1
Muki Vojvoda
Posts: 1049
Joined: Fri Jun 19, 2009 8:06 pm

Re: 10 000 Të Vdekur [ Japoni ]

Post by Muki Vojvoda »

V | a G r a wrote:he magjup a erdhe me hanger mut a e haram te koft ...

mos u dok ma ktu se era pot vjen o zdral ...
Mos um imito edhe ne te shame,tamon qysh i shajsha une kta kullerat tjere.

Po ku mos me lu bole me ty,a se sheh veten bash te vrejta do dite njeri gjall nuk hin ktu me postu, ti mytesh tu qit lajme e shkojn me jave e muj edhe jesin qashtut pa komente.

Qu dil more studio a puno najsen more i shkrete se te shkeli koha nccnccnnc ??
Post Reply