PARAGJYKIMET

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

ok tash po hym pak ma hollesisht ne kete teme,

cka eshte paragjykimi?

1. Paragjykimi eshte nje gjykim i parakoheshem perkateisht nje vleresim i nje mendimi qe pak reflektohet - apo ndonje velersim te vetedishem te te gjitha vetive te nje gjendje faktike apo te nje personi. per ndryshim nga "gjykimi" paragjykimi vleresues per personin per te cilin behet ky paragjykim, shpesh eshte nje pikenisje per sjellje qe derigjohen nga motivet, te pakten perkohesisht efikas.
2. nje paragjykim ne kuptimin sematik fillestar, eshte nje rezultat intermedier deri sa te jepim gjykimin perkates.paragjykimi eshte nje dukuri neurologjike qe vjen pa-vetedije, eshte i pa anashkalueshem si shkak i pervojave tona qe mesatarisht i pergjigjen gjendjes faktike momentale. krijohet nje ide ne forme te nje "modeli" dhe pasi ky model kohe pas kohe rishikohet dhe krahasohet, vjen deri te gjykimi perfundimtar.
3. ne jeten e perditeshme "paragjykimi" shihet si nje sinonim per "preference" per ndryshim nga "Paragjykimi i vertete", keto nuk jane dicka perfundimtare (dmth preferencat mund te ndryshojne me kohen, psh, dje te ka pelqy Britny Spears, sont ndegjon Christina Aguilera :-) ), por edhe mund te vertetojne paragjykimin dhe si te tilla pergjithemone te mbesin ashtu. edhe pas shume mundimeve, fjala "paragjykim" ne gjuhen e perditeshme miret ne shumicen e rasteve si dicka negative (por jo gjithemone qysh po shihet).


kjo eshte mare nga disa libra te psikologjise:
info. per meimet politike dhe stereotypia.
nga paragjykimi deri ne tolerance (Wolfgang Metzger)
Kujdes! Paragjykimet (Sir Peter Ustinov) etj. ka shume me shkru por spo du mu zgjeru shume, vetem me pa pak a shume cka eshte paragjykimi nga aspekti psikologjik!
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

Ajruplanka wrote:Ngjyra ka lidhje krejt, krejt lidhjet i ka ngjyra ka lidhje krejt,

ti je ngjyre je ti
jo une nuk jame ngjyre, une jam qenje njerzore
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

dis thenje ne lidhje me paragjykimet te disa njerzve te medhej:
pleqeria dht, ta shenderrosh iluzionin me paragjykim (Gerhard Kocher, mjek)

Paragjykimi i demshem eshte sikur ndonje urdher ndalimi te mos merremi me studimin e natyres (Johann Wolfgang von Goethe)

e verteta duhet te rrjedhe pergjat rrugices se paragjykimeve (Indira Gandi)

nje paragjykim mund te dallohet ne menyre te sigurt ne ate qe personi qe paragjykon, mundohet me cdo kush ta mbroj ate paragjykim (Victor de Kowa)

une jam i lire nga paragjykimet, une i urrej te gjith njelloj (W.C. Fields)

une si parapelqen principet, une i preferoj paragjykimet (Oscar Wilde)

Une preferoj te jem nje person me kunderthenje se sa nje person me paragjykime (Jean-Jacques Rousseau)

cdo fjale eshte nje paragjykim (Friedrich Nietzsche)

Logjika eshte nje instrument per zbutjen e paragjykimeve (Elbert Hubbard)

te menduarit eshte terapia me e mire kunder paragjykimeve (Ernst Ferstl)

shume njerez mendojne se jane duke menduar, ne c'rast bejne vetem formulim tjeter te nje paragjykimi (William James)

kush priton te mendon, do te ishte mire qe paragjykimet e veta ti ri-grupoj (Luther Burbank)

ne duhet te mesojm qe njerzit qe jane ndryshe nga ne, ti takojme pa u friguar, pa u trembur, kete e mesojne femite me lehte se sa te rriturit (Hermann Gmeiner)
User avatar
Ajruplanka
Posts: 1536
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:52 am
Location: Laputa
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Ajruplanka »

ish kon mire edhe mi kuptu kto fjale :wink:
User avatar
Hosefinë
Moderator
Posts: 2116
Joined: Mon Oct 30, 2006 3:54 pm
Location: World

Re: PARAGJYKIMET

Post by Hosefinë »

mO paragjykOh shkrimin njOher
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

Ajruplanka wrote:ish kon mire edhe mi kuptu kto fjale :wink:
ne fakt i kam perkthy prej gjermanishtes ne shqip, por nese prap nuk i kupton, k'qyrim bojm dicka, nashti ki probleme me gjuhen shqipe!?
User avatar
Ajruplanka
Posts: 1536
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:52 am
Location: Laputa
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Ajruplanka »

qy loqka vogel
Pandemonis wrote:
Ajruplanka wrote:Qy, me krahasu rolin e para-gjykimeve n'jete me efekt te ni substances n'trup ashiqare ish dal qe para-gjykimet jon si efekti i alkoholit.
:arrow: dyjat jon motive per diqka ma shume!(njoftime)

veq adin sbon me tepru, as me harru qe duhesh me qit hapin e dyt
pra, paragjykoni, masnej per hater t'kuriozitetit leni hapsir per vertetim.

perndryshe ky akt osht pjes e defence mechanism'it te njerzt(dmth krejt bota) qe vujn prej pasigurise/komplekseve etj kur gjinden para deres se ni botes te panjohur.

kshtuqe: lypNe qelsin!
me kete te ngjyrosun me t'kuqe, nuk pajtohna, duhet te dallohen "mekanizmat mbrojtes" nga paragjykimet. ni mekanizem mbrojtes eshte se si ti VEPRON ndaj ati paragjykimi qe ti e ki te fiksume ne tru, ndersa te paragjykosh e te mosveprosh ne nje menyre apo tjetren ndaj ati paragjykimi, eshte dicka tjeter, qoft ajo verbale apo non-verbale!

"mekanizem mbrojtes" eshte shembull FRIKA, por vetem shabllonizimi i nje tipi pesonash apo grupe personash, nuk eshte mekanizem mbrotjes!

siq tha edhe Vegenta, paragjykimi mundet me kone edhe pozitiv, jo vetem negativ
nuk je pajtu me mu, veq je pajtu me Hermann Gmeiner: "ne duhet te mesojm qe njerzit qe jane ndryshe nga ne, ti takojme pa u friguar, pa u trembur, kete e mesojne femite me lehte se sa te rriturit "

po ej, sic tha edhe Vagenta..

mpuq a!
User avatar
kthy
Posts: 136
Joined: Tue Jun 27, 2006 7:01 pm
Location: kupatill

Re: PARAGJYKIMET

Post by kthy »

ky su pajtu me to, ky veq i ka perkthy qa po ju gjuhesh njerit palidhje .
ky krejt per tmiren ton e ka pas.
User avatar
Ajruplanka
Posts: 1536
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:52 am
Location: Laputa
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Ajruplanka »

po e ti per t'miren e kujna i shtine hunt? :)
User avatar
kthy
Posts: 136
Joined: Tue Jun 27, 2006 7:01 pm
Location: kupatill

Re: PARAGJYKIMET

Post by kthy »

per hir te se vertetes.
qa po pret ti, edhe me i perkthy edhe me i kuptu a ::sex?::
User avatar
Ajruplanka
Posts: 1536
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:52 am
Location: Laputa
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Ajruplanka »

No thanks, maybe later.

hi5
User avatar
kthy
Posts: 136
Joined: Tue Jun 27, 2006 7:01 pm
Location: kupatill

Re: PARAGJYKIMET

Post by kthy »

hej hej bejbi mos thuaj mejbi..
njeri e ka mir, sdi qa po ju perzihesh ti :tmalit::
User avatar
Ajruplanka
Posts: 1536
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:52 am
Location: Laputa
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Ajruplanka »

po i perzihna me ta terhek vemendjen ty

mission accomplished! HH
User avatar
kresha7
Posts: 1237
Joined: Sat May 26, 2007 6:36 pm
Location: Somewhere else then you !!
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by kresha7 »

valla PARAGJYKIMET jan te keq po e vertet veq a mundet me than dikush qitu jo ktu po ne bot se ska PARAGJYKu 1 her ne jeten e vet a ma shpesh kshtu se sen i keq eshte boll po kajhere PARAGJYKIMET jan edhe te mira :D
User avatar
Vagenta
Posts: 2397
Joined: Fri Apr 13, 2007 4:44 pm
Location: Italia

Re: PARAGJYKIMET

Post by Vagenta »

Pandemonis wrote:
Ajruplanka wrote:Qy, me krahasu rolin e para-gjykimeve n'jete me efekt te ni substances n'trup ashiqare ish dal qe para-gjykimet jon si efekti i alkoholit.
:arrow: dyjat jon motive per diqka ma shume!(njoftime)

veq adin sbon me tepru, as me harru qe duhesh me qit hapin e dyt
pra, paragjykoni, masnej per hater t'kuriozitetit leni hapsir per vertetim.

perndryshe ky akt osht pjes e defence mechanism'it te njerzt(dmth krejt bota) qe vujn prej pasigurise/komplekseve etj kur gjinden para deres se ni botes te panjohur.

kshtuqe: lypNe qelsin!
me kete te ngjyrosun me t'kuqe, nuk pajtohna, duhet te dallohen "mekanizmat mbrojtes" nga paragjykimet. ni mekanizem mbrojtes eshte se si ti VEPRON ndaj ati paragjykimi qe ti e ki te fiksume ne tru, ndersa te paragjykosh e te mosveprosh ne nje menyre apo tjetren ndaj ati paragjykimi, eshte dicka tjeter, qoft ajo verbale apo non-verbale!

"mekanizem mbrojtes" eshte shembull FRIKA, por vetem shabllonizimi i nje tipi pesonash apo grupe personash, nuk eshte mekanizem mbrotjes!

siq tha edhe Vegenta, paragjykimi mundet me kone edhe pozitiv, jo vetem negativ


Pandemonis, une kam thene per STEREOTIPET QE MUND TE JENE POZITIVE E JO PER PARAGJYKIMET.

Ka dallim mes stereotipeve edhe per paragjykimet ngase e kam cek qe stereotipet jane per nje grup njerezish dhe nga stereotipet rrjedh diskriminimi.
Post Reply