Do pytje n'Filozofi

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

Hostile
Posts: 30
Joined: Sat Jan 10, 2009 5:21 pm

Do pytje n'Filozofi

Post by Hostile »

kush pom ndihmon bre pak mi bo qeto pytje na ka dhon profi i filozofis , me nota i kena, se naj teshi krejt me qeto far pytjesh... plzz help pak sa tmuni.. qeto pytje na ka dhon :

1-qfar kupton me pikpamje ekonomike e qfare me biologjike
2-ilustroni me shembuj te 4 parimet e arsyes
3-te vertetat jane te lindura apo te ....
4-cili eshte koncepti i juaj per gjykimin
5-pse gjithmon paraqiten te lidhura me pervojen tone te kaluar bora dhe bardhesia
6-gjykimi eshte akt i ndergjegjes sepse
7-a guxon te ngaterrohet nje gjykim me kategorit e gjuhes
8-kush e solli idene mbi demonet
9-komentoni:njeriu duhet te hesht atje ku eshte e pershtatshme heshtja(vitgenshtajni)
10-sipas jush cila eshte permbajtja e koncepteve-pervoj dhe njohje
11-krahasoni pikpamjet ne vazhdim:njohja eshte njohje e ideve ,apo njohje e nje realiteti prej njohjes empirike
12-shkruaj nje ese me tem :kush jam une?ai qe une njoh,ai qe jam ne te vertet,apo ai qe dua te jem
Hostile
Posts: 30
Joined: Sat Jan 10, 2009 5:21 pm

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Hostile »

kshyrni bile qato pytje qe jav pren menja qe osht qashtu qysh po menoni ju boni...plz help :P :o
Vlora
Posts: 598
Joined: Sun Jul 20, 2008 11:18 am
Location: Mitrovica

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Vlora »

s'kane vakt more njerezia me ti bo ty detyrat.
Last edited by Vlora on Sun Sep 27, 2009 4:21 pm, edited 1 time in total.
Hostile
Posts: 30
Joined: Sat Jan 10, 2009 5:21 pm

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Hostile »

he he he... qfar qirkuzi mole ti 8) a tu kru me prish temen meniher a...po ski faj avdyl je...ajtt kiss bejbi
Vlora
Posts: 598
Joined: Sun Jul 20, 2008 11:18 am
Location: Mitrovica

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Vlora »

ha ha .. thnx, but i don't have time. bAj
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by AciDiuS »

vlore spot lyp ky/kjo kohe tash me shku ti mi hi literatures e me ja gjet pergjigjiet nti difsh naj sen mir jo jo shnosh obo kurgjo kerkujna .
Vlora
Posts: 598
Joined: Sun Jul 20, 2008 11:18 am
Location: Mitrovica

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Vlora »

AciDiuS wrote:vlore spot lyp ky/kjo kohe tash me shku ti mi hi literatures e me ja gjet pergjigjiet nti difsh naj sen mir jo jo shnosh obo kurgjo kerkujna .
jo s ke puna per mi hi literatures, po per kissin qe ma dha :P
Gracer
Posts: 335
Joined: Mon Feb 18, 2008 2:58 pm
Location: GiLLanIuS

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Gracer »

se paske kuptu Acidius-in po nejse...

ani de edhe puthjen qe ta paska dhon mir, tpaska pershendet tipi ne menyr paq'sore :shsmile: :mrgreen:
User avatar
Lilonius
Posts: 1043
Joined: Sat Feb 26, 2005 6:31 pm
Location: VXU

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Lilonius »

O sa i kom ra pishmon per cdo detyre qe ja kom zgjedh dikujt, sidomos kur me njohtesi te ndryshme qata njerz te cilve une jav kom bo projektet shkollore(per hire te shoqerise) gjith kan marr bursa e kan zone vende te punes a mu kerkush send sum ka afru.

Po shqyyr zotit sot jam me nje vend ku nuk kom ksi probleme edhe ku puna edhe merita e vertet paguhet.

Me mujt une ta fshi temen.

Qe po ti boj do pytje une ty:

1. A nuk te vjen marre ne forum me lyp detyrat me ti zgjedh?
2. Nese ski ni ide spaku per pytjen e pare, pse nuk e len shkollen krejt e me marr naj zanat se spo meritojshe me harxhu resurse as familjare as shoqerore?
3. Neser kur thu e kom dhone provimin/landen e filozofise a na permend neve ne forum qe ti kem zgjedhe detyrat (normal nese ti zgjedhim)?
4. A ki hiq naj marre per aftesite tuja intelektuale qe pe qet veten posht tu lyp prej tjerve detyrat tua mi bo?
User avatar
dreni
Posts: 519
Joined: Tue Jun 21, 2005 8:28 pm
Location: gjethka kapak

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by dreni »

Lilonius wrote:O sa i kom ra pishmon per cdo detyre qe ja kom zgjedh dikujt, sidomos kur me njohtesi te ndryshme qata njerz te cilve une jav kom bo projektet shkollore(per hire te shoqerise) gjith kan marr bursa e kan zone vende te punes a mu kerkush send sum ka afru.

Po shqyyr zotit sot jam me nje vend ku nuk kom ksi probleme edhe ku puna edhe merita e vertet paguhet.

Me mujt une ta fshi temen.

Qe po ti boj do pytje une ty:

1. A nuk te vjen marre ne forum me lyp detyrat me ti zgjedh?
2. Nese ski ni ide spaku per pytjen e pare, pse nuk e len shkollen krejt e me marr naj zanat se spo meritojshe me harxhu resurse as familjare as shoqerore?
3. Neser kur thu e kom dhone provimin/landen e filozofise a na permend neve ne forum qe ti kem zgjedhe detyrat (normal nese ti zgjedhim)?
4. A ki hiq naj marre per aftesite tuja intelektuale qe pe qet veten posht tu lyp prej tjerve detyrat tua mi bo?
pse sja shkruve pm bre se i vjen rond tash :roll:
Xona
Posts: 105
Joined: Sun Jul 12, 2009 2:29 pm

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Xona »

dreni wrote:
Lilonius wrote:O sa i kom ra pishmon per cdo detyre qe ja kom zgjedh dikujt, sidomos kur me njohtesi te ndryshme qata njerz te cilve une jav kom bo projektet shkollore(per hire te shoqerise) gjith kan marr bursa e kan zone vende te punes a mu kerkush send sum ka afru.

Po shqyyr zotit sot jam me nje vend ku nuk kom ksi probleme edhe ku puna edhe merita e vertet paguhet.

Me mujt une ta fshi temen.

Qe po ti boj do pytje une ty:

1. A nuk te vjen marre ne forum me lyp detyrat me ti zgjedh?
2. Nese ski ni ide spaku per pytjen e pare, pse nuk e len shkollen krejt e me marr naj zanat se spo meritojshe me harxhu resurse as familjare as shoqerore?
3. Neser kur thu e kom dhone provimin/landen e filozofise a na permend neve ne forum qe ti kem zgjedhe detyrat (normal nese ti zgjedhim)?
4. A ki hiq naj marre per aftesite tuja intelektuale qe pe qet veten posht tu lyp prej tjerve detyrat tua mi bo?
pse sja shkruve pm bre se i vjen rond tash :roll:
Mu bash pom pelqen ideja e ktij valla

ishalla del najkush qe ja ban keto pytje

un smuj se spo ma rroka kejtave me ja kthy pergjigjen
Siddh
Posts: 924
Joined: Mon May 11, 2009 3:45 pm

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Siddh »

Hostile wrote:kush pom ndihmon bre pak mi bo qeto pytje na ka dhon profi i filozofis , me nota i kena, se naj teshi krejt me qeto far pytjesh... plzz help pak sa tmuni.. qeto pytje na ka dhon :

1-qfar kupton me pikpamje ekonomike e qfare me biologjike
2-ilustroni me shembuj te 4 parimet e arsyes
3-te vertetat jane te lindura apo te ....
4-cili eshte koncepti i juaj per gjykimin
5-pse gjithmon paraqiten te lidhura me pervojen tone te kaluar bora dhe bardhesia
6-gjykimi eshte akt i ndergjegjes sepse
7-a guxon te ngaterrohet nje gjykim me kategorit e gjuhes
8-kush e solli idene mbi demonet
9-komentoni:njeriu duhet te hesht atje ku eshte e pershtatshme heshtja(vitgenshtajni)
10-sipas jush cila eshte permbajtja e koncepteve-pervoj dhe njohje
11-krahasoni pikpamjet ne vazhdim:njohja eshte njohje e ideve ,apo njohje e nje realiteti prej njohjes empirike
12-shkruaj nje ese me tem :kush jam une?ai qe une njoh,ai qe jam ne te vertet,apo ai qe dua te jem
1.Shko bre bac ruji lopt se skoke per ket` drejtim.
2.Lopt ruhen ma kallaj se metodat nFilozofi!
3.apo te...! MARRE TKOFT!
4.A duhet met thon 100 her` me rujt lop`?
5.Allahu Xheleshanehu tNimoft!
6.A spot vjen marre ni studen i Filozofise me lyp pergjigje nRockSonte a?Ti mas pari spe dike shka o ndergjegja.
7.RUJI LOPT O VLLA MUSLIMON!
8.Kategoria jote!
9.:S
10.Kto veq ti duhesh me dite.
11.A ki ide mas pari shka ki bo pytje a jo?
12.Qysh tash,na me shkru ese KUSH JAM une,e ti me qu nprovim a?
Mem ngu mu krejt qito eprgjigje qe ti shkruva ja qon profit,edhe ai ta kallxon rrugen per ty! ;)
User avatar
Aria
Posts: 1092
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:03 pm

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Aria »

@Hostile, mu kon kta filozofa sa shiten... Moti i kishe pas pergjigjet.
but Love is blind ::vvrasje::
Siddh
Posts: 924
Joined: Mon May 11, 2009 3:45 pm

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by Siddh »

Aria wrote:@Hostile, mu kon kta filozofa sa shiten... Moti i kishe pas pergjigjet.
but Love is blind ::vvrasje::
ty ktu tkemi filozofe na sdim shka o ai sen!
User avatar
lumiu
Posts: 1161
Joined: Sun Nov 25, 2007 2:42 pm
Location: ku po thu hajt ?

Re: Do pytje n'Filozofi

Post by lumiu »

Lilonius wrote:O sa i kom ra pishmon per cdo detyre qe ja kom zgjedh dikujt, sidomos kur me njohtesi te ndryshme qata njerz te cilve une jav kom bo projektet shkollore(per hire te shoqerise) gjith kan marr bursa e kan zone vende te punes a mu kerkush send sum ka afru.

Po shqyyr zotit sot jam me nje vend ku nuk kom ksi probleme edhe ku puna edhe merita e vertet paguhet.

Me mujt une ta fshi temen.

Qe po ti boj do pytje une ty:

1. A nuk te vjen marre ne forum me lyp detyrat me ti zgjedh?
2. Nese ski ni ide spaku per pytjen e pare, pse nuk e len shkollen krejt e me marr naj zanat se spo meritojshe me harxhu resurse as familjare as shoqerore?3. Neser kur thu e kom dhone provimin/landen e filozofise a na permend neve ne forum qe ti kem zgjedhe detyrat (normal nese ti zgjedhim)?
4. A ki hiq naj marre per aftesite tuja intelektuale qe pe qet veten posht tu lyp prej tjerve detyrat tua mi bo?
hgaghaghaghaghaghaghaghaaghaghaghaghaghaghaghaghahgagha, kesh kah QORROHNA tu kesh me qit pjese :shsmile: :shsmile: :shsmile:
Post Reply