Gjerat qe shkenca nuk i ka zbuluar [debat]

Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82, adela

User avatar
HolyAlbanian
Posts: 370
Joined: Sun Sep 25, 2005 10:30 pm
Location: shkup

Post by HolyAlbanian »

Voodoo Child wrote:
HolyAlbanian wrote:
Nejse nuk jan 1000 km/h por jane 8 ore fluturim me nga 1000 km/h ..
Ndoshta nuk eshte 1 sec, nuk e di vleren e sakt, mirpo une e mora 1 sec vetem per te treguar se si koha ndryshon ne mes te personit i cili eshte ne levizje, dhe atij i cili eshte ne qetesi.
Per te matur me saktesi normal shfrytezohen oret e quajtura atomike
Ti duhesh me kuptu kete diferenc keshtu.
Nese ti do te ishe BINJAKE, dhe ju te dyja do te kishit ardhur ne kete bote ne te njejtin sekond, dhe nese do ta dije se ZOTI te ka fal ty edhe BINJAKES tende SAKTESISHT 3 miliard sekonda jet (rreth 100 vjet), dhe kjo kohe do te ishte matur me oret qe do ti kishit vendosur ne dore.
Ateher nese ti do ta beje nje udhetim te tille me aeroplan, ti ne krahasim me binjaken tende do te jetoje 1sekond me teper se ajo. Ngase ora jote do te kishte ndryshuar per 1 sekond me ate te binjakes tende. Dhe ne momentin kur ora e binjakes tende do te kishte treguar 3 miliard sekonda, ora jote do te kishte treguar 2,999,999,999 sekonda.
Normal une prap e mora si diference prej 1 sekondi ate udhetim, megjithate besoj se e ke te kjart shembullin, nese ajo do te ishte edhe me pak se 1 sekond.
Po ti nese e humb kohen me 8ore udhtim per 1sekond,ather shtrohet pytja qfar fitimi paske me kete "zbulim" :o :lol:
E kalle krejt... sosht ai zbulim, realitet. kjo kalxon qe nese shpejtsia zmadhohet ather i ofrohemi kohes ne 0
Ke fjala me jetu ma gjate,lexo ma nalt :D
Voodoo Child
Posts: 3171
Joined: Mon Jan 01, 2007 7:25 pm

Post by Voodoo Child »

ti e qujte zbulim. ato sene sVrehen hiq, ky e ka bo shembull me kalxu qe sa ma shum rritet shpejtsia e levizjes edhe i ofrohet asaj te drites na tentojm ka 0
User avatar
Che !!!
Moderator
Posts: 5109
Joined: Tue Aug 02, 2005 10:43 pm
Location: West Of Somewher

Post by Che !!! »

po spo di qa jeni kap veq per qato me hec neper koh... dmth per ju krejt o zbulu veq qajo hala...
mu ma mdoket e logjikshme psh teleportacioni se me kalu neper koh... se dmth ti nuk po kalon nkoh veq kohen pe ndal deri sa tjert po plaken ti po mbet qashtu
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Post by portnoy »

Po pse po e qoni ma larg,,shkenca nuk i ka zbulu te gjitha gjenet ne trupin e njeriut....Jo pse shkenca nuk ka perparu por per disa shkaqe tjera si psh "kisha"...feja..qe ka vra shkencetare e nuk e ka lene shkencen te evuloje.
kusha02
Posts: 20
Joined: Wed Sep 05, 2007 4:56 pm
Location: gjilan

Post by kusha02 »

po i afrohemi 0 . po edhe nese e mrrijm shpejtesin e drites nuk do te mund te kthehemi mbrapa sepse ne qendrojm ne nje kohe d.m.th ne kohen e tashme
nuk kemi mundesi qe me shpejtesi te drites te kthehemi mbrapa por vetem te qendrojm deri sa koha ec per para qe ne nuk e diktojm
pra me shpejtesi te drites arrijm vetem te shkojm ne koh a te kthehemi jo
Voodoo Child
Posts: 3171
Joined: Mon Jan 01, 2007 7:25 pm

Post by Voodoo Child »

po arrijm tecim emo simbas do teorive sun i ikem kohes. koha na nxen sado edhe pse jon tpamundura me leviz me shpejtsi tdrites.. ne mund tkthemi mrapa nkoh edhe me ec ka te dojm veq nese shpejtsia e drites tejkalohet
User avatar
shpejtsiaedrites
Posts: 67
Joined: Tue Sep 25, 2007 10:08 am
Location: kosove

Post by shpejtsiaedrites »

TUNG E VETMJA MENYRE PER ME MUJT ME LUNDRU NE KOHE TE KALUME APO NE TE ARDHME ESHTE TRURI OSE MENDJA I VETMI MJET OSE SHPIRTI SE TRUPI ESHTE I MATERJALIZUAR NUKE MUNDET ME DEPERTU AS PERPARA AS MBRAPA NE KOHE VETEM MENDJA EDHE SHPIRTI PERTE KOHES NUKE MUNDET TRUPI ME SHKU .
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Post by portnoy »

shpejtsiaedrites wrote:TUNG E VETMJA MENYRE PER ME MUJT ME LUNDRU NE KOHE TE KALUME APO NE TE ARDHME ESHTE TRURI OSE MENDJA I VETMI MJET OSE SHPIRTI SE TRUPI ESHTE I MATERJALIZUAR NUKE MUNDET ME DEPERTU AS PERPARA AS MBRAPA NE KOHE VETEM MENDJA EDHE SHPIRTI PERTE KOHES NUKE MUNDET TRUPI ME SHKU .
A e ki lexu qet sen ne ndonje liber te naj shkenctari,a e qite prej menes tane,apo edhe mnyra tjeter ki pa shume filma per udhetimin ne kohe,...
Une i kam pa do emisjone qe njeri ndoshta nje dite permes valeve munet me kalu prej nje vendi ne vend tjeter veq i vyne nje energji enorme,...Veq per me udhtu neper kohe kurr spasna ndegju,...
User avatar
shpejtsiaedrites
Posts: 67
Joined: Tue Sep 25, 2007 10:08 am
Location: kosove

Post by shpejtsiaedrites »

portnoy wrote:
shpejtsiaedrites wrote:TUNG E VETMJA MENYRE PER ME MUJT ME LUNDRU NE KOHE TE KALUME APO NE TE ARDHME ESHTE TRURI OSE MENDJA I VETMI MJET OSE SHPIRTI SE TRUPI ESHTE I MATERJALIZUAR NUKE MUNDET ME DEPERTU AS PERPARA AS MBRAPA NE KOHE VETEM MENDJA EDHE SHPIRTI PERTE KOHES NUKE MUNDET TRUPI ME SHKU .
A e ki lexu qet sen ne ndonje liber te naj shkenctari,a e qite prej menes tane,apo edhe mnyra tjeter ki pa shume filma per udhetimin ne kohe,...
Une i kam pa do emisjone qe njeri ndoshta nje dite permes valeve munet me kalu prej nje vendi ne vend tjeter veq i vyne nje energji enorme,...Veq per me udhtu neper kohe kurr spasna ndegju,...
noshta eshte nje gje per te ardhme e kane bere eshte diqka tjeter une kete se kam lexuar askund pore po foli se me ndodhe nje gje e tille une e kisha ndegju moti a filmat pershkruajn diqka tjeter qka ti nuk mundesh me kuptu filmi i pershkruan ngjarjet si ne mitologji mizen e ban bollic a po kupton
User avatar
paajttimi
Posts: 44
Joined: Tue Feb 03, 2009 3:50 pm

Re:

Post by paajttimi »

Ebu Leyla wrote:univerzin !!!

univerzi tashme asht afer 30% e zbulume !
30% jane te teperta..

Si nje pike kur e marrim nga Oqeani aq dime ne per Universin.
Post Reply