Logjikë (Pyetje)

Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82, adela

Post Reply
User avatar
Dr.Green
Posts: 891
Joined: Sun Jan 28, 2007 10:13 am
Location: Istog

Logjikë (Pyetje)

Post by Dr.Green »

Njerz qet pyetje na e bani sot profi i logjikës. Mu dok interesant edhe thash hajt ta qes qetu nashata dikush mundet mem ndihmu...

Jan tre të denuar me vdekje. Gjykatisu u thot që do ti sprovojë me nje pyetje logjike dhe ai që e qellon do te lirohet.

Gjykatesi i ka 5 kapuqa(kapele), 3 te zi e 2 te bardh. Ai i vë te burgosurit ne kolonë ne menyrë qe i dyti e sheh te parin e i treti i sheh dy te parët. DMTH i ve njerin pas tjertit. Dhe me pas ua vë kapuqat ne koke. U thot ai qe e qellon se cilin kapuq e ka ne koke do te lirohet. Pas nje kohe qendrimi ashtu asnjeri nuk flet.......Dikur i pari thot qe UNE E KAM KAPUQN E ZI NE KOKE. Dhe është i sakt.

Pyetja është si ka ardhur ai ne kete perfundim?

Udhezim: Duhet nisur nga heshtja (mos dhënia e pergjigjes) e te dytit dhe te tretit. I dyti e ka parë te parin dhe i treti i ka parë dy te parët.....

Ndihmë plz se e kam per 5 qet pyetje.........SUKSES.........
the rider
Posts: 9
Joined: Tue Oct 07, 2008 6:57 pm

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by the rider »

un i kam 2 ide man
1. nese jan 5 kapuqa edhe 3 jan te zi e 2 te bardh ather probabilitei me ra kapuqi i zi osht 3/5 e i bardh 2/5 dmth osht ma e madhe me ra i zi edhe e ka zgjidh kapuqin e zi
2.nese osht logjike palidhje (fore)ai i burgosni nuk e ka pa kapuin ne kry po e ka pa ka ja ngjet se ai syt sja paska mshel kur ja ka ngjit kapuqin

tjeter qka spo di veq mir i kan me vet at profin qfar kapuqi e ki ju mi kry

edhe opinjoni jem osht se ska kapuq profi hiq se 90 % profav skan kok e le ma kapuq
User avatar
Dr.Green
Posts: 891
Joined: Sun Jan 28, 2007 10:13 am
Location: Istog

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by Dr.Green »

the rider wrote:un i kam 2 ide man
1. nese jan 5 kapuqa edhe 3 jan te zi e 2 te bardh ather probabilitei me ra kapuqi i zi osht 3/5 e i bardh 2/5 dmth osht ma e madhe me ra i zi edhe e ka zgjidh kapuqin e zi
2.nese osht logjike palidhje (fore)ai i burgosni nuk e ka pa kapuin ne kry po e ka pa ka ja ngjet se ai syt sja paska mshel kur ja ka ngjit kapuqin

tjeter qka spo di veq mir i kan me vet at profin qfar kapuqi e ki ju mi kry

edhe opinjoni jem osht se ska kapuq profi hiq se 90 % profav skan kok e le ma kapuq

Haver thnax per reply po asnjane prej mendimeve tua nuk asht e sakt....megjithse as une nuk e di pergjigjen mund te them lirisht se pergjigjet jan te pabaza. Ketu kerkohet nje shpjegim logjik i drejt dhe i sakt i problemit.Problemi nuk asht fore po asht per ata qe din me perdor logjiken e edhe zgjidhja asht logjike......
User avatar
bg82
Moderator
Posts: 2564
Joined: Fri Dec 01, 2006 11:56 am
Location: New York

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by bg82 »

po po kuptohet qe heshtja te dytit e te tretit ja ka mundesu te parit me dit kete,

ama qka nese i pari e ka pas kapuqin e bardhe e i dyti te zi, prap kish me kon e njejta heshtje (dmth mosdhenja e pergjigjes se dytit dhe te tretit)...
User avatar
Dr.Green
Posts: 891
Joined: Sun Jan 28, 2007 10:13 am
Location: Istog

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by Dr.Green »

bg82 wrote:po po kuptohet qe heshtja te dytit e te tretit ja ka mundesu te parit me dit kete,

ama qka nese i pari e ka pas kapuqin e bardhe e i dyti te zi, prap kish me kon e njejta heshtje (dmth mosdhenja e pergjigjes se dytit dhe te tretit)...
Ne kete rast nuk do te kishim heshtje. Ne kete rast i dyti do ta dinte qe e ka kapuqin e zi sepse i treti ne kete rast nuk do te fliste. I treti do te fliste vetem nese dy te burgosurit para tijë do ta kishin kapuqine bardh(ne kete menyr ai do ta dinte qe e ka kapuqin e zi). I mesit do te fliste sepse do ta shihte qe i burgosuri i par e ka kapuqin e bardh dhe nuk do ta degjonte te fundit duke folur (kjo dmth qe i treti nuk po flet sepse dy te burgosurit para tijë kan kapuqa te ndryshem).
User avatar
Dr.Green
Posts: 891
Joined: Sun Jan 28, 2007 10:13 am
Location: Istog

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by Dr.Green »

Pergjigja jote asht shum logjike dhe shum e kuptueshme...Po per mu qe e kam studju ket problem deri ne mundesin e fundit asht e kuptueshme sepse ne te njejtin perfundim kam ardhur edhe une mirpo per ate qe nuk ka logjikur ne kete problem kjo asht pak konfuze. Mirpo logjikisht pergjgja mund te merret si e sakt.
User avatar
andromeda_rock
Posts: 7416
Joined: Sun Sep 04, 2005 3:50 pm
Location: Edinburgh

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by andromeda_rock »

Pa Matematike thjesht qe 2 te parat nuk i ka vendos kekruj amo pse i 2-ti dhe i 3-ti kan hesht edhe ata i kan pa 2 kapelat e bardha qe nuk jan vendos .!.

Zgjidhja ma merr menja qe asht qeshtu qe i 2-ti dhe i 3-ti kan patun kapela te bardha kurs eky te zez , ku i pari e ka ditun qe ka te zezë sepse e ka pa qe vetem edhe 2 te zeza kan ken mbetun .!.
User avatar
agnezit0s
Posts: 160
Joined: Mon Dec 26, 2005 11:42 pm

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by agnezit0s »

hmmmmm e qishtu :P ?
pe boj me shkronja edhe une :P
A ( zez )
B (bardh)
pash kombinacione qka kishum mujt mi bo simbas meje pom dalin qito
AAB
AAA
ABA
ABB
BAA
BBA ( qikjo bjen )
e tash qa po di tu e pa qe probabiliteti me ra kapuqi i zi osht 4 me 1 , e ka thon e zeza :D
a ju kom afruuuuuu :mrgreen:
Dissonant
Posts: 1033
Joined: Sun Jan 27, 2008 1:02 pm

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by Dissonant »

Sipas menimit tem:

Derisa i pari e ka pas kapuqin e zi ndersa i dyti e ka pas kapuqin e bardh, krejt kjo ka ndiku qe i treti mos me qen i sigurt qfar kapuqi ka n'koke pasi i pari e ka kapuqin e zi e i dyti t'bardhin, edhe te i dyti krijohet pasiguri kur e sheh veq ata para vete edhe nuk din qka munet me pas, ndersa i Pari qi nuk ka mrri me pa kurrgjo aj kur ka fol ka fol me 50/50.

pra,
I pari 1/2 shancat
I dyti 1/3
I treti 1/4

qi so qishtu, thuj qatij profes de t'shkon de ta vete masi at tipin masi paska pshtu :P
okqe
Posts: 1
Joined: Fri May 21, 2010 12:49 am

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by okqe »

Se i treti i sheh kta dy te part qe e kan te zi e nuk e din a e ka ky te tretin te zi a te bardh, i dyti e sheh te parin qe e ka te zez e as ky se din se a e ka te bardh a te zi. Ky i pari e din qe qe e ka te zez se mu kon kish fol me1her i treti ta kish pas ky te bardh.:)
Olive
Posts: 399
Joined: Mon Apr 03, 2006 10:53 pm
Location: House of Lords

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by Olive »

Doket qe 2shit edhe 3shit po i jepet nji perparsi shkaku i pozites, po mu po ma merr mendja qe po i komplekson ma shume.

Ky i pari perveq qe mundet mu bazu n'heshtjen e kolegve, detyrohet me i perdor senset tjera(masi kurgjo nuk sheh). Kshtu ngjyra e zeze e ka natyren me absorbu driten(tash varret sa kohe ka kalu edhe sa ka depertu drita n'dhom :p) edhe krijohet ajo nxetsija...e po thOm qe nashta u nxe n'kry e ja ka rrok-en.


:)
User avatar
ToxicGirl
Posts: 1405
Joined: Sat Apr 12, 2008 5:14 pm
Location: Belgique
Contact:

Re: Logjikë (Pyetje)

Post by ToxicGirl »

zgjidhja vjen ose nga personi i par qe i sheh 2 kapuqat para tij nese ato jan te 2te te bardha ky e ka te zi sepse veq 2 kapuqa jan te bardh, ose nga personi i 2te. Nese i pari nuk pergjigjet dmth qe 2 kapuqat qe i ka parpara jan te ndryshme, atehere ky personi i dyte e sheh qe personi para tij e ka kapuqin e bardh p.sh. atehere kapuqi vet duhet mu kon i zi.
Post Reply