Sa mendojme ?

Arkiva e temave te forumit
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Sa mendojme ?

Post by Al-Shama »

[Fatiha]
1. Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit
2. Falënderimi i takon All-llahut, Zotit të botërave


Vërtet që shumë njerëz janë mospërfillës ndaj shenjave dhe argumenteve Tona. (Junus: 92)
Me të vërtetë Ne e kemi zbritur Kuranin dhe padyshim që Ne do ta ruajmë atë. (El-Hixhër: 9)




Image
[Bekare] 26. All-llahu nuk ngurron që të marrë çfarëdo shembulli, qoftë mushkojë a diçka edhe më e imët se ajo. Për sa u përket atyre që besuan, ata e dinë se ai (shembull) është i vërtetë nga Zoti i tyre, ndërsa ata të cilët mohuan do të thonë: "Ç'deshi All-llahu me këtë si shembull"? Ai me te humb shumë, e po me te udhëzon në rrugën e drejtë shumë, po me përjashtim të atyre që janë jashtë rrugës, Ai me te nuk humb tjetër.

--------------------------------


Image
[Nahl]
68. Zoti yt i dha instinkt bletës: "Ndërto shtëpi nëpër kodra (male), nëpër drunj (pemë) dhe nëpër kulmet që ata (njerëzit) i ndërtojnë.
69. Pastaj ha nga të gjitha (llojet) frutat dhe futu nëpër rrugët e nënshtruara (e të mësuara) prej Zotit tënd. Nga barqet e tyre (të bletëve) del lëng, ngjyra e të cilit është e ndryshme dhe në të cilin ka shërim (bar-ilaç) për njerëz. Edhe në këtë ka arsye për atë popull që mendon thellë.


---------------------------------------


Image
Image
[En’am] 95. S'ka dyshim, All-llahu është zbërthyes i farës (i kokrrës së saj) dhe i bërthamës (së pemës). Ai nxjerr të gjallin nga i vdekuri dhe Ai është nxjerrës i të vdekurit nga i gjalli. Ky është All-llahu, e si atëherë shmangeni (nga besimi)?

----------------------------------------

Image
[Zumer]
6. Ai ju krijoi juve prej një njeriu, mandej prej tij e krijoi palën (çiftin) e tij dhe Ai krijoi për juve tetë nga çiftet e kafshëve. Ai u krijoi në barqet e nënave tuaja, krijim (etapë) pas krijimit në tri errësira. Ky është All-llahu, Zoti juaj, vetëm i Tij është pushteti, nuk ka tjetër pos Tij. E, si pra, i shmangeni (adhurimit të Tij)?


------------------------------------------
Image
[Bekare]
258. ..."Zoti im e sjell diellin nga lindja, sille pra ti atë nga perëndimi?"


------------------------------------------
Image
[En’am]
96. Ai është krijues i dritës së mëngjesit. Natën e bëri kohë pushimi, e diellin dhe hënën për llogaritje të kohës. Ky (rregull) është caktim i plotfuqishmit, i gjithëdijshmit.

Image
[En'am]97. Ai është, që krijoi yjet për ju që me ta të orientoheni në errësira kur jeni në tokë ose në det. Vërtet Ne i shpjeguam argumentet tona për një popull që di të mendojë.

-----------------------------
Image
[Kijameh]
5. Por, njeriu dëshiron të vazhdojë edhe mëtej në mëkate.
6. Andaj edhe pyet: "Kur është dita e kijametit?"
7. E, kur të merren sytë (të parët)?
8. E të zëhet hëna (errësohet),
9. Dhe të bashkohet dielli e hëna.


------------------------------

Image
[A'raf]
171. Përkujto kur ngritëm kodrën mbi ta si re, e ata menduan se ajo do të bie mbi ta.


------------------------------
Image
Image

[Kewther]
1. Ne, vërtet, të dhamë ty shumë mira.
2. Andaj, ti falu dhe prej kurban për hirë të Zotit tënd!
3. E s'ka dyshim se urrejtësi yt është farësosur.


-----------------------------

Image
Image
Ne hapëm portat e qiellit me ujë që derdhej me furi dhe bëmë që burimet të shpërthejnë nga toka. Kështu ujërat (e qiellit dhe tokës) u takuan për një çështje të paracaktuar. (El-Kamer: 11-12)
Image
Kur uji u ngrit tej kufijve të tij, Ne ju mbartëm në anijen lundruese.
Me qëllim që ta bëjmë atë kujtim për ju dhe të kuptojnë ata që dëgjojnë me vëmendje. (El-Hakkah: 11-12)

U tha: "O tokë, gëlltite ujin tënd! O qiell, pushoje shiun tënd!" Uji u ul dhe urdhri i Allahut u përmbush, ndërsa anija ndaloi në (malin) Xhudij. U tha: "I shkatërruar qoftë populli mizor!" (Hud: 44)

-------------------------------------------

Image
Image
Image
Image
Kështu, kur u erdhi urdhri Ynë, Ne i kthyem përmbys (vendbanimet e Sodomit) dhe derdhëm mbi ta pa reshtur gurë prej balte të pjekur. (Hud: 82)
Image
Populli i Lutit përgënjeshtroi paralajmërimet… Ne dërguam kundër tyre stuhi gurësh (e cila i shkatërroi të gjithë), përveç familjes së Lutit, të cilën Ne e shpëtuam me mirësinë Tonë në orën e fundit të natës. Kështu i shpërblejmë ata që falenderojnë. Luti i kishte paralajmëruar për dënimin Tonë, por ata nuk i besuan paralajmërimet e tij. (El-Kamer: 33-36)
Ajo ishte vetëm një britmë shkatërruese dhe ja, të gjithë ata (u bënë) të heshtur, të ngrirë.. (Jasin: 29)


---------------------------------

Image
Image
Image
Image
1. Para gërmimeve, Ubari mund të shihej vetëm nga hapësira.
2. Pas gërmimeve u zbulua një qytet i varrosur 12 metra në tokë.



Pastaj, kur ata e panë atë si një re të dendur që vinte drejt luginave të tyre, thanë: "Kjo është një re që do të na sjellë shi!" Jo! Përkundrazi, ai është dënimi, për të cilin ju kërkuat të shpejtohej! Një erë që sjell një ndëshkim të dhimbshëm! (El-Ahkaf: 24)
Ndërsa Adi u shkatërrua nga një erë e fortë dhe e vrullshme.
Të cilën Ai e dërgoi mbi ta për shtatë net e tetë ditë pa ndalur, saqë mund t'i shihje njerëzit të flakur sikur të ishin trungje hurmash të hedhur! A mund të gjesh ndonjë prej tyre të mbetur? (El-Hakkah: 6 - 8 )

A nuk e ke parë se ç'bëri Zoti yt me Adin dhe me Iramin me shtylla të larta? Si ata nuk është krijuar askush më parë në tokë? (El-Fexhr: 6 - 8 )

---------------------------------

Image

----------------------------------


Image
Image
Ne e sprovuam popullin e faraonit me vite thatësire dhe me zi drithërash e frutash, me qëllim që të zinin mend. (El-Araf: 130)
Kur dy grupet panë njëra-tjetrën, njerëzit e Musait thanë: "Tani do të na kapin." (Esh-Shuara: 61)
"Jo, kurrë! Zoti im është me mua. Sigurisht që Ai do të më udhëzojë." (Esh-Shuara: 62)
Image
Kështu Ne i kaluam Beni Israilët përmes detit, ndërsa faraoni me ushtrinë e tij i ndoqi pas me armiqësi, derisa kur e mbuloi dallga mbytëse, ai tha: "Unë besoj se nuk ka të adhuruar të vërtetë tjetër përveç Atij që besojnë Beni Israilët dhe unë jam prej besimtarëve." (Junus: 90)


Image
Image
Sot Ne po nxjerrim trupin tënd (të vdekur nga deti) që të bëhesh mësim për ata që do të vijnë pas teje! Vërtet që shumë njerëz janë mospërfillës ndaj shenjave dhe argumenteve Tona. (Junus: 92)

-------------------------------------


Image
[Bekare]
2. Ky është libri që nuk ka dyshim në te (sepse është prej All-llahut) është udhëzues për ata që janë të devotshëm.
3. Të cilët e besojnë të fshehtën, e kryejnë faljen (namazin) dhe prej asaj që Ne u kemi dhënë, ata japin (zeqatë, sadaka etj.).
4. Dhe ata, të cilët besojnë në atë që t'u shpall ty, dhe në atë që është shpallur para teje, dhe që janë të bindur plotësisht për (jetën e ardhshme në) botën tjetër (ahiretin).
User avatar
caR|iTo
Posts: 3184
Joined: Mon Oct 18, 2004 2:22 am
Location: Big Mitrovica - ThE bOrN CiTy oF RoCk
Contact:

Post by caR|iTo »

Allahu t'shperbleft oj moter e dashur muslimane e inshaAllah dikush udhëzohet ne rrugen e drejt prej ketyre argumenteve te pasterta pa dyshim ..


Allahu na meshiroft dhe na udhezoft ne te vetmen rrug te drejt Islamin ...
User avatar
mitrocity_girl
Posts: 1943
Joined: Sat Jul 16, 2005 11:56 pm
Location: Eris

Post by mitrocity_girl »

Allahu te shperblevt moter
unknown123

Post by unknown123 »

Allahu e shperbleft AMIN Vllezer e motra ...
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

Allahu e shperbleft motren tone Al Shama per keto argumente ngase feja jone eshte krejt Argumente e nuk ka hamendje
User avatar
andromeda_rock
Posts: 7416
Joined: Sun Sep 04, 2005 3:50 pm
Location: Edinburgh

Post by andromeda_rock »

all-llahu te shperbleft .!.
User avatar
anila
Posts: 1119
Joined: Sat Jan 14, 2006 10:57 am
Location: near you
Contact:

Post by anila »

All-llahu t'shperbleft Al-shama
User avatar
Packi Rocks
Posts: 798
Joined: Sun Jan 22, 2006 2:11 pm
Location: Pejë

Post by Packi Rocks »

ALLAHU mos t harroft :)...
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Post by TALEBANI »

Allahu të shpërbleftë me Xhenetin Ferdeus se bash diqka të fortë paske qitë, inshalla ta mundëson Allahu me shku në haxh............qy.
User avatar
hirudinea
Posts: 194
Joined: Tue May 30, 2006 10:01 pm
Location: brave new world

Post by hirudinea »

interesant.
User avatar
eL^bArTo
Posts: 1932
Joined: Thu Apr 28, 2005 8:43 pm
Location: Mitrovicë
Contact:

Post by eL^bArTo »

Allahu tshperbleft Al-shama e t'qoft n'Xhennet inshaAllah...bash fakte qi "njeri normal edhe me dy par men" smunet mi kundershtu
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Post by Al-Shama »

Image

[En'am]
59. Çelësat e fshehtësive janë vetëm te Ai, atë (fshehtësinë) nuk e di kush pos Tij. Ai e di çka ka në tokë dhe në det, Ai e di për çdo gjeth që bie dhe s'ka kokërr në thellësi të tokës, s'ka të njomë dhe s'ka të thatë që nuk është (shënuar) në librin e qartë (Levhi Mahfudh).




[Nahl]
125. Ti (Muhammed) thirr për në rrugën e Zotit tënd me urtësi e këshillë të mirë dhe polemizo me ata (kundërshtarët) me atë mënyrë që është më e mira.

Image
...Zoti yt është Ai që e di më së miri atë që është larguar nga rruga e Tij ...



Image
...dhe Ai di më së miri për të udhëzuarit.

[Gafir]
19. Ai di për shikimin me cep të syve, e edhe për atë që e fshehin në zemra.






Image
Image
[Bekare]
91. Shejtani nuk dëshiron tjetër, përveç se nëpërmjet verës dhe bixhozit të hedh armiqësi mes jush, t'ju pengojë nga të përmendurit Zotit dhe t'ju largojë nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)?
92. Bindjuni All-llahut dhe bindjuni të dërguarit e kini kujdes (mos kundërshtoni). E nëse refuzoni, atëherë pra, dine se obligim i të dërguarit Tonë është vetëm komunikimi i qartë.
219. Të pyesin ty për verën dhe bixhozin. Thuaj: "Që të dyja janë mëkat i madh, e ka edhe dobi në to (të pakta) për njerëz, por dëmi i tyre është më i madh se dobia e tyre. Të pyesin ty edhe se ç'do të japin. Thuaj: "Tepricën!" Kështu ua sqaron All-llahu juve argumentet ashtu që të mendoni (çka është mirë e çka është keq)




Image
[Maide]
90. O ju që besuat, s'ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetës (për fall) janë vepra të ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar.
[Shu'ara]
210. Atë (Kur'anin) nuk e sollën djajt (si fallin falltorëve).




Image
[Nexhm]
1. Pasha yllin kur bie (prej së larti poshtë)!
2. Shoku juaj (Muhamedi që ju e njihni) nuk ka humbur, e as që ka devijuar(nga e vërteta)
3. Dhe ai nuk flet nga dëshira e tuj.
4. Ai (Kur'ani) nuk është tjetër pos shpalljes që i shpallet.

[Hixhr]
92. Pasha Zotin tënd, ata të gjithë do t'i marrim në përgjegjësi.
93.Për atë se ç'vepruan.
[Ja Sin]
2. Pasha Kur'anin e pacenueshëm në urtësinë e tij të lartë.



Image
[Saffat]
1. Pasha të rradhiturit (melaiket), që në rreshta (safa) qëndrojnë.
2. Dhe nxituesit, që me nxitim shtyjnë.
3. Dhe pasha lexuesit, që lexojnë përkujtimin.
4. Është e vërtetë se Zoti juaj është vetëm Një.
5. Zot i qiejve dhe i tokës e çka ka mes tyre dhe Zot i lindjeve (të yjeve).
6. Vërtetë, Ne kemi stolisur qiellin më të afërt (të dynjasë) me bukurinë e yjeve.

[Sad]
1. Sad, Pasha Kur'anin që është përplot përkujtime (është i famshëm dhe s'ka dyshim se është mrekulli).
2. Por ata që nuk besuan janë në kryeneçsi e kundërshtim.

[Duhan]
1 .Há, Mimë.
2. Pasha librin sqarues (të së drejtës nga e kota)!
3. Ne e zbritëm ate në një natë të bekuar (në natën e begatshme të kadrit). Ne dëshiruam t'u tërheqim vërejtjen,e njerëzit të jenë të gatshëm.
4. Në atë (natë) zgjidhet çdo çështje në mënyrë të prerë.
.




[Zumer]...Ky është All-llahu, Zoti juaj, vetëm i Tij është pushteti, nuk ka tjetër pos Tij. E, si pra, i shmangeni (adhurimit të Tij)?
User avatar
Dënalisa Insane
Posts: 7381
Joined: Sun Oct 02, 2005 7:36 pm
Location: Berlin/Perzeren*

Post by Dënalisa Insane »

Al-Shama m'ke lan pa Koment qetash! :o

Respekt
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Post by Al-Shama »

Alice_Cooper_Rocks wrote:Al-Shama m'ke lan pa Koment qetash! :o

Respekt




Es-Selamu Alejkum we Rahmetullahi we Berekatuhu tegjithve ...

Alice_Copper_R. - nuk jam une ajo qe i la njerezit pa tekst por asht Allahu me argumentet e Tij.
Une aspak nuk jam ma e veçant se ti e as se askush une vetem percjella ate qe Allahu e shpalli...

me te mira motra jeme



Allahu ju shperblefte edhe juve , vertet kemi nevoje per argumente e te dijme se Kujt i Mbeshtetemi [ Allahu Ekber ] ...

Kerkoj falje qe nuk ua kam kthy postimin juve ...

Posaqerisht per kete e them [ te lexojme e mos te paragjykojme ] ...
edhe nese e lexojme Kur'anin nuk asht nje gja qe na vret por asht gja qe ushqen ne tegjitha lamite edhe te kaluares edhe bashkohore por edhe te asaj te se ardhmes ... sepse keto qe jane shpalle ne Kur'an ne ate kohe nuk kemi pas kurrfar teknologjie qe me i "zbulu" apo me mire me thane vertetu gjanat si sot nga ana e mjekesis,astronomise,kimise,fizikes,matematikes,edukates shpirterore,drejtesise [qofte ajo juridike] e shume sende tjera ...


me te mira tegjithve ...


Fi Aman Allah we Fisebililah inshaAllah

me shume rrespekt,
Al-Shama
User avatar
Dënalisa Insane
Posts: 7381
Joined: Sun Oct 02, 2005 7:36 pm
Location: Berlin/Perzeren*

Post by Dënalisa Insane »

Tash dhe Sod e mas jo qe kam me e pas nje mendim tjeter ndaj kesaj Fejes por edhe Jeta muj me than ka me mu ndryshu me nje Aspekt te mir. Tash senet i kuptoj dhe me nje an Tjeter e jo un qe e kom pass i „Fassad“ gjith "Monoton".

Njeri tu Lexu messon. 8)
Si kom pas than njeher Libri esht si Passqyre mund ta gjejsh Veten en ta. :)
Locked