Mendjemadhësia

Arkiva e temave te forumit
Fita
Posts: 31
Joined: Sat Mar 11, 2006 3:54 pm
Location: Fushë Kosovë

Post by Fita »

-Perulja e engjujve ndaj Ademit a.s. ka qene perulje respekti pasiqe Allahu ia mesoi Ademit a.s. emertimin e sendeve gje qe engjujt nuk e dinin.

-300 grad C te Xhehenemit mu mu duk qe eshte perdor veq si metafor, e sa per pyetjen: "A mos ka qene najkush ne Xhenet dhe Xhehenem qi me na tregu qysh osht?" - pergjigjja osht shume e thjeshte: tregojne ajetet e Kur'anit dhe hadithet e Muhammedit a.s. ku dihet se Muhammedi a.s. ka qene ne te dyja keto vende.

-Soprano (mfal nese tkom ngaterru) nese ty nuk te pelqen menyra se si eshte pershkruar Xheneti jane sipas mendimit tim pasoje e dy gjerave:

1. Dituria e kufizuar- cilit njeri ne mbare boten nuk i pelqen te fluturoje, te shijoje jeten e pafunde shume-dimensionale (dmth me mire se 3D), apo TE KORRE PA MBJELLUR.



2.Siq u cek me heret--- “(Iblisi) Tha: "Zoti im, për shkak që më përzune (më largove), unë do t'ua zbukurojë (të këqijat) atyre sa të jenë në tokë (në këtë botë) dhe të gjithë ata do t'i largojë nga rruga e drejtë!". (El-Hixhr: 39). --- Shejtani i mallkuar te paska zbukuruar shume te keqijat, por nese shkon ne Xhenet (insha Allah) aty nuk do te jesh i ndikuar nga shejtanet dhe gjithqka do te jete e bukur.



Edhe diqka qe vlen per te gjithe: Muhamedi a.s. ka thene: "Mbreteri te tera jane shkaterruar per shkak te pyetjes PSE?."-keshtu qe mos u mundoni me dite gjithqka.



Po kthehem ne teme:

Keni kujdes, shume njerez ngaterrojne mendjemadhesine me krenarine!
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

Me sa di une MENDJEMADHESIA edhe KRENARIA dallojne pak.

Me qene KRENAR ne do gjana nuk osht haram.

Shembull une jom krenar qe jom MUSLIMAN.
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Post by SOPRANO »

satani u kon krenar qe esht i marum prej zjarrit psh...
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

SOPRANO wrote:satani u kon krenar qe esht i marum prej zjarrit psh...

Po veq kur ja ka bo Allahu perkulju Ademit :) ?
Ku i mbet krenaria :) ?
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

Përkujto kur Ne u thamë engjëjve: "Bëni sexhde Ademit!" (në shenjë përshëndetjeje) e ata i bënë, me përjashtim të Iblisit. Ai tha: "A t'i bëj sexhde atij që e krijove nga balta?" (Kuran)
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Post by SOPRANO »

parameno Zoti tu i than krijesave te veta boni sexhde dikujna tjeter...ncnc kjo esht poshtersim...

...e 534534 ajete kuranore thojn se sban mi bo sexhde kerkujt perpos allahut....

...un po tham se veq satani se ka hanger foren...
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

SOPRANO wrote:parameno Zoti tu i than krijesave te veta boni sexhde dikujna tjeter...ncnc kjo esht poshtersim...

...e 534534 ajete kuranore thojn se sban mi bo sexhde kerkujt perpos allahut....

...un po tham se veq satani se ka hanger foren...

Po Zoti na ka nderu o haver e qata duhemi me falenderu
kerka sjemi
Allahu na udhezoft :(

E njeriu, kur e sprovon Zoti i tij, e nderon dhe e begaton, ai thotë: "Zoti im më ka nderuar!" (Kuran)

Ti, pra, lartësoje Zotin tënd duke falënderuar dhe kërko nga Ai falje. Ai vërtet pranon shumë pendimin, është mëshirues i madh. (Kuran)


Haver qata Satani qe nuk e ka honger foren e e ka rrit mendjen ko me u djeg ne xhehennem pergjithmone bashk me pasuesit e tij :wink:


O ju të cilët besuat, mos shkoni gjurmëve të djallit, pse kush ndjek gjurmët e djallit ai urdhëron për të shëmtuara e të irituara, e sikur të mos ishte mirësia e All-llahut ndaj jush dhe mëshira e Tij, askush prej jush nuk do të pastrohej kurrë (prej mëkatesh), por All-llahu e pastron atë që do Ai. All-llahu dëgjon e di. (Kuran)


Dhe ai (Kur'ani) nuk është thënie e djallit të mallkuar! (Kuran)
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Post by SOPRANO »

jo jo tjert kan me shku ne xhehenem se kan ra sexhde dikujna tjeter pos zotit....
Fita
Posts: 31
Joined: Sat Mar 11, 2006 3:54 pm
Location: Fushë Kosovë

Post by Fita »

Muki wrote:Me sa di une MENDJEMADHESIA edhe KRENARIA dallojne pak.

Me qene KRENAR ne do gjana nuk osht haram.

Shembull une jom krenar qe jom MUSLIMAN.


Bash per qito e pata fjalen Muki.

SOPRANO wrote:satani u kon krenar qe esht i marum prej zjarrit psh...


....e kjo e ka dergu deri te mendjemadhesia e nje niveli aq te larte saqe nuk iu frikesua as Krijuesit te tij.

SOPRANO wrote:parameno Zoti tu i than krijesave te veta boni sexhde dikujna tjeter...ncnc kjo esht poshtersim...

...e 534534 ajete kuranore thojn se sban mi bo sexhde kerkujt perpos allahut....

...un po tham se veq satani se ka hanger foren...



Sexhdja e melaqeve ka qene ne shenje respekti e jo adhurimi siq e ceka pak me heret.

Allahu xh.sh. nuk lshon fore.

SOPRANO wrote:jo jo tjert kan me shku ne xhehenem se kan ra sexhde dikujna tjeter pos zotit....


Gjykimi nuk i takon askujt pos Allahut xh.sh., e ne i kemi faktet ku Allahu xh.sh. na tregon se satani eshte nga te humburit. Na jep ti faktet qe tregojne se "te tjeret" jane xhehenemli!!!
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

SOPRANO wrote:jo jo tjert kan me shku ne xhehenem se kan ra sexhde dikujna tjeter pos zotit....

Ku e ki at logjike ?
Allahu xh.sh i ka urdheru krejt krijesat me i ra sezxhde njeriut ne shenje nderimi, subhanAllah Allahu te ka nderu e ti po ia kthen me te keq, kjo eshte mjerim i madh :(


O ju njerëz, ju keni nevojë për All-llahun e All-llahu nuk ka nevojë për ju; Ai është i falënderuari (Kuran)
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Post by SOPRANO »

muki edhe fita a pom bini ne sexhde ju mu ne shej respekti?...veq ne shej respekti sen ma shum....
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

SOPRANO wrote:muki edhe fita a pom bini ne sexhde ju mu ne shej respekti?...veq ne shej respekti sen ma shum....


Po kom shume respekt per ty :)

A sexhde ty, kurre hiq edhe krejt boten me ma fal, krejt pasurine kit sen nuk e kisha bo kurre hiq :wink:

Edhe nuk je ti sen ma i nalt se une qe me te bo sexhde, te dyt jemi te krijum prej lloqi edhe te dyt kena mu kthy ne lloq :wink:

E Allahu kur i ka shti krijesat tjera me na bo sexhde, ato se Allahu na ka nderu, paramendo Allahu te ka nderu e ju po ja ktheni me te keq, kjo osht poshtersia ma e madhe qe munet me bo ni njeri :wink:

Ne ju krijuam pastaj ju dhamë formën, e mandej engjëjve u thamë: "Bëni sexhde për Ademin". Ata i bënë sexhde pos Iblisit. Ai nuk qe prej atyre që bënë sexhde.(Kuran)

(All-llahu) Tha: "Çka të pengoi ty të bësh sexhde, kur Unë të urdhërova?" Ai (Iblisi) tha: "Unë jam më i vlefshëm se ai, më krijove mua nga zjarri, e atë e krijove nga balta!" (Kuran)


SOPRANO me qat fjale qe the me te bo sexhde na ty (SubhanAllah) po kom frike se je ka bon shirk e nuk je ka din as qka je tu fol !

Kush është armik i All-llahut, i engjëjve të Tij, i të dërguarve të Tij, i Xhibrilit dhe i Mikailit (ai është mosbesimtar), All-llahu pa dyshim është armik i mosbesimtarëve. (Kuran)
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

Qe nje ajet kuranor lidhur me mendjemadhesine :


Ai që shtrëmbron qafën (në shenjë mendjemadhësie), e përpiqet t'i humbë njerëzit nga rruga e All-llahut. Atij do t'i takojë poshtrimi në këtë jetë, ndërsa në ditën e kijametit atij do t'ia veshim dënimin e djegies (të zjarrit). (Kuran)
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Post by SOPRANO »

ti sum kishe ra ne sexhde se un sjam ma i nalt se ti apo?...krejt ok

as ademi su kan ma i nalt se krijesat tjera...perkundrazi esht krijesa ma e dobt...ne krahasim me engjujt,xhinet...
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

SOPRANO wrote:ti sum kishe ra ne sexhde se un sjam ma i nalt se ti apo?...krejt ok

as ademi su kan ma i nalt se krijesat tjera...perkundrazi esht krijesa ma e dobt...ne krahasim me engjujt,xhinet...


Po e vertete....ama per qata qe ata jane ma te fort se na....

Paramendo edhe pse jane ma te fort se na Allahu xh.sh i ka shti mi bo sexhde, AllahuEkber qfar nderimi, me te shti me dasht Allahun sa ma shume :(
Locked