Nirvana

User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Nirvana

Post by Clavicula »

amo ky userikisht po del i smuet pi metallit :lol:
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: Nirvana

Post by portnoy »

Lilonius wrote:
MetalMania wrote:
Clavicula wrote:mos me te pelqy nirnava so sen, o pune shije, po me than grunge so sen se s'ka teknike sene vene dmth duhet mu kan shume i kufizum ne muzike ose mu kan n'start, ku niset me ballada qesi sene :D
brra'o. ja ki qillu un ne start jjam e grunge i komplikum shum spo muj mi ra ne fije diqka. anyways grunge per mu SUCKS me tmadhe
ok mendimi jot se Grunge sucks. Amo cka po lyp ne teme te Nirvanes??? Cka ta ka nxan udhen?

Nasht pse ne histori te rockut Nirvana njihet si nji prej bendeve qe kan ardh pas ramjes se NWBHM nga mainstreami boteror?
Nirvana ka bo fame ,pa u munu..Nese e bojm ni krahasim me bende tjera!A sasht marre gjeth ato grupe te mira mos mi ngu qdo i ri,e knej me ngu nirvanen a?
Nket tem duhet me hi qdo dit edhe me thane :
NIRVANA SUCKS
User avatar
Lilonius
Posts: 1043
Joined: Sat Feb 26, 2005 6:31 pm
Location: VXU

Re: Nirvana

Post by Lilonius »

@Portnoy

Une sdi pse ja keni inat Grunge-it? Ok muj me kuptu dikend qe ngon rock alternative e grunge e me thone nirvana sucks, po do qe shiten metallca sdi pse hyn qetu. Me vet faktin qe hyni e shani kallxon ja keni inat per dicka. Une per veti ngoj krejt zhanret gati, po qe black metal qe ka ton kohen vocale te ashpra si ngoj, se thjesht per mu jon zhurm palidhje, po s'hy ne teme te morbid angels e me i sha. thjesht so shija jeme, so muzika qe e preferoj edhe sperzina.

Problemi o se ktu do ju thojn vetes njohes shum te mdhej te muzikes edhe krejt cka eshte e "thjesht" dhe jometal apriori nuk ben edhe nuk eshte e mire.

Qeky o sendi ma palidhje qe mun dikush me thone. "Simple is beautiful!"

A sasht marre mu tu dok vetja qe din qaq mire muzik qe mi msu tjert cka me ngu a? - pasi pot doket qe njerzt spo dikan cka me ngu, hajt ti o bubnjar i dreamsave kallxona cka me ngu pra se paske shije te persosun?

@Metallcat e forumit -

A sasht marre mes me mujt me kuptu se njerz te ndryshem kan shije te ndryshme edhe se metali so muzika e vetme me vlera ne bote?

ju propozoj me lexu qet teme e me pa se per cka jam tu fole: http://forum.rocksonte.com/viewtopic.php?f=37&t=29546
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: Nirvana

Post by portnoy »

O ti shoq une sjam "metallc",une se nuk e ngoj ni zhanderr ,prej blues, jazz,hardrock,psychedelic,progressive rock,progressive metal,heavy metal krejt qeto i ngoj...edhe tjera

Ti ki problem ,je tu dhane vlersim per dikan!per me dhane vlersim per dikan duhet me njoft e jo veq hajt!

Btw nuk thash qe kam shije te persosun,
Qe ngoni qeto boll i kini
the rolling stones
Zz top
Dokken
Yes
Boston
Whitesnake
SRV
Jimi Hendrix
Deep Purple
Rainbow
Led Zeppelin
Motley Crue
Kiss
Rush
Muddy Waters
Black Sabbath
Toto
Van Halen
Guns N' Roses[
Alice Cooper
Queen
Eric Clapton (cream)
Jeff Beck
The Who
Rush
steve vai
The Doors
Wolfmother
Tesla
Jefferson Airplane
Ka edhe shume qe spo me kujtohen :D
Edhe shume tjera po qe nuk po du mi permen se nashta te dalin shume METAL :D
Last edited by portnoy on Sat Apr 18, 2009 4:21 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Siddhārtha
Posts: 118
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:32 am
Location: -∞...n...+∞

Re: Nirvana

Post by Siddhārtha »

o llionus,sjemi metallca,bash na jemi old school t60ve,deri te TOOL,po duhet me pranu qe NIRVANA o mut bend,edhe une mdoket nuk thash qe Grunge Sucks,po NIrvana,se une alternative ngoj sa tthot goja jote. ;)
User avatar
aenima
Moderator
Posts: 2032
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:09 am
Location: Adam Jones' Sixth Finger
Contact:

Re: Nirvana

Post by aenima »

qka o problemi me grunge ,,hmh me than spote pelqen nirvana pe kuptoj deri diku ,,,,e me than grunge sucks edhe mos me jep kurfar argumenti spo pin uj kurqysh ,,,,,,,,,,,,,,nirvana o grup perfect per fillestar qysh jon edhe gnr e shum bende tjera ,,,,,,thjesht shumica e njerzve ne mosh te re kan probleme me gjet veten qka po dojn ,,e nese weq nje her takohen me nirvanen me vjet sju heken masnej normal ja nisin me ndi veten ka pak edhe kalojne ne zhanre tjera ,,,,,,,,,,,e mos me kon nirvana gjysa rep nashta ishin kon tuj ngu ,,,,,,,,,,,

nirvana o seni fundit qe e ngoj po sdon t;thot qe se kom ngu,, bleach-in hala e kom ,,e kush smun thot qe para lufte skan lulzu kto bende psh: nirvana gnr acdc metallica etc,,,,,,
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: Nirvana

Post by portnoy »

Une se kam ngu nirvanen p.sh
Edhe e dyta krahasim palidhje nirvana gnr
User avatar
aenima
Moderator
Posts: 2032
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:09 am
Location: Adam Jones' Sixth Finger
Contact:

Re: Nirvana

Post by aenima »

hmh lexo ma mir

skom krahasu kurgjo weq shembull i morra kejt qato bende edhe vet nashta i kom ngu paralufte amo sod nuk i ngoj ose shum shum rrall ,,,e tash sdon me than une me hi ktu me shit mend ,,,,,

kthemi n'TEM

edhe pse kurtin smuj e baj hiq ,,per femra gjithsecili netja jep doren ,,90% femrav nbot ju ka pelqy ,,,,
tash ja ka nxan vendin brandoni prej Incubus :D
SmashPumpkins
Posts: 53
Joined: Wed Feb 25, 2009 3:57 pm
Location: Perfection

Re: Nirvana

Post by SmashPumpkins »

Nejse tkqi jon..po sjon per mu shajt qishtu si ju "mut band" e do qisi tripa..une e kom ni menim qi tu ngu shum muzik metall e qisi sene kur tbohen bajat ja nis ngon nirvana!
SmashPumpkins
Posts: 53
Joined: Wed Feb 25, 2009 3:57 pm
Location: Perfection

Re: Nirvana

Post by SmashPumpkins »

na jena ka folim per nirvanen ka aspekti muzikal..jo prej aspektit apparental..
osht e vertet qi nirvana sosht grup qi krahasohet me Led zeppelin...ose qe prej zhanrit tvet Pearl jam..po sosht per mu shajt qishtu..ngojani ma shum kang edhe e kuptoni
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Nirvana

Post by Clavicula »

nji pytje per qeta qe po thojne grunge sucks, veq mos u boni kishe nuk e pam postimin, se edhe ne pm jau qoj.

cka ka t'keqe n'grunge simas juve?

qe metafora, do zhandre te muzikes per metal manin jon qaq te serta, qaq sa osht i shtir per nji mjeshter qe ndreq tv bardh e zi, me qu naj iPod, edhe ky mjeshtri si ta shef iPodin thot, ky so sen (tek nuk merr vesh).
User avatar
wavy
Posts: 198
Joined: Sat Sep 15, 2007 12:11 pm
Location: qaty n't'shmajt
Contact:

Re: Nirvana

Post by wavy »

Clavicula wrote:nji pytje per qeta qe po thojne grunge sucks, veq mos u boni kishe nuk e pam postimin, se edhe ne pm jau qoj.

cka ka t'keqe n'grunge simas juve?

qe metafora, do zhandre te muzikes per metal manin jon qaq te serta, qaq sa osht i shtir per nji mjeshter qe ndreq tv bardh e zi, me qu naj iPod, edhe ky mjeshtri si ta shef iPodin thot, ky so sen (tek nuk merr vesh).
errrrr. muj me tu pergjigj shka ka t'mire grunge-i. veq pearl jam. e shka ka t'keqe... shume sene. muzika asht tejet e thjesht edhe pa kurfar sensi t'muzikes. temat qe i trajton grunge jane palidhje (aaa m'la femna, aaa du me myt veten, myte po m'ha ****). une s'muj me kuptu njerz qe ta teshin leshin per glam metal veq pse ata tipat jane vesh qysh ju ka qu ****, a s'ja ngojn muziken qe po t'kallxon t'ish kane gjalle mozarti, beetohoveni edhe bachi ishin kane me njanen prej qatyne grupeve. s'di qysh mujn gjinja me thane qe s'ngohet glam kur glam kane ba (edhe bajn do hala) tipat si randy rhodes, george lynch, paul gilbert, billy sheehan e plot tjere. e grunge asht muzike teper e thjesht po famen e ka marr mas t'80ave kur perveq muzikes t'mire u kane dasht me ba edhe something really really crazy e kta kane dale jo na jena djem t'mire s'dojm mu ba t'famshem e gay stuff like this.

edhe nihere perveq pearl jam (edhe ata jo krejt senet) grunge sucks and swallows.
User avatar
Lilonius
Posts: 1043
Joined: Sat Feb 26, 2005 6:31 pm
Location: VXU

Re: Nirvana

Post by Lilonius »

@Portnoy

As ni prej bendeve qe i ceke sjan grunge e une i kom ngu 80% te qatynve sendeve qe i pate ne list, bile bile me shumicen prej tyre jom rrite.

Problemi o se per me kutpu ni zhaner ose ni bend duhet me ja dite pak kontekstin hisotrik edhe social ku u zhvillu. Nirvana mun mes mot pelqy, qe thash osht komplet ok, grunge si stil smun me cite posht se ki shum bende grunge edhe krejt nje generat e fundit 80-tave dhe fillim te 90-tave e kan adhuru, u kone mainstream i qasaj kohe.

Si thash edhe ma heret se pate as ni bend grunge ne liste, ndashte ste pelqen zhanri. ne qat rast kisha thone ski cka hyn ne teme te grunge-it. Masi ke hy ktu edhe ste pelqen zhanri po te kuptoj, koke person qe veq ka qef mu kap me dikend ose me shit mend. nese te pelqen zhnri qaty e kishe shti spaku Pearl Jam ose Mad Season apo Alice in Chains ...

ah edhe ni send. e qite listen dmth ti pe konsideron veten qaq njohes te mire sa mun me na msu krejtve cka duhet me ngu? shum modest koke!!!

@Siddhārtha - ty stu kam drejtu konkretisht. po nese e ke gjet veten ne komentet e mia atehere po te them si edhe tjerve - ste pelqen, shija jote eshte, It's all good!!!

@wavy - jo cdo send i thjesht o i pavlere edhe jo cdo send i komplikum o i mire. a sa per temat e grungit qe shtjellohen, te propozoj me ngu pak ma shum grunge se skoke knej par, shum larg koke realitetit.
MetalMania
Posts: 820
Joined: Sat Sep 08, 2007 11:32 pm
Location: para kompjuterit

Re: Nirvana

Post by MetalMania »

@clavicula
Nirvana edhe grunge jan palidhje se p.sh gitaristat e tyne ju bin gitareve pa kurfar estetike, ja fut distorzion qaty edhe nja 4 power chords maksimumi edhe brram brram brram, vokalisti knon sikur mu kan i banen kaps edhe ska kurrfar seni muzikal qe mterhek. per mu grunge ska vlere muzikale ose ose shum shum ma pak se qe i japin. gjithashtu vleren ja ul edhe ajo qe kejt bendet alternative qe jan sot e qe do jan kogja EMO mut e svyn sen,inspirim kan marr prej nirvanes e grunge-it. Kurt u kan Emo edhe gjynah qe si ka qi nanen Axl me rreh gojes kur u kan tu e rreh niher po prap u ba mir se e myti vetin edhe pse pak me vones. nejse kto jan un qysh menoj.

@ Lilonius
Ne vitet e 80 mainstream jan kan grupet metal, tu ja nis pi thrash dej te glam.Grunge ja ka nis ka funi 80-tav ama kerkush sja ka rras dej ka 90-tat kur ka dal albumi Nevermut, tani ka hi grunge e ka evolu deri ne alternative(qe asht zhaner ok e skam problem me ta) po kan dal edhe zhanre tjera ma palidhje ose ma mir me than karaktere tnjerziv qe ta teshin ****.
-------------------------------------------------------------------------
P.S
Un sngoj veq metal, po mpelqen kur ni muzikant e ban kangen ma.....qysh me than....maaa......hmmm....ma kang.
User avatar
wavy
Posts: 198
Joined: Sat Sep 15, 2007 12:11 pm
Location: qaty n't'shmajt
Contact:

Re: Nirvana

Post by wavy »

lolinius a qysh e ki emrin. mjafton me ni kangen come as you are edhe me ra n'depresion kshtu total. edhe mos m'thuj mu sa'asht qashtu se vet veshja e kur cobainit asi demeke look i'm not wearing anything fancy i'm just a regular guy blla blla blla. une t'kallxova per grunge veq pearl jam. as sou ndgarden as kerkush e sidomos jo nirvana. po n'anaen tjeter per mu ti kap ngo edhe tallava se se rruj
Post Reply