Mudhoney

User avatar
grungestar
Posts: 65
Joined: Thu Mar 20, 2008 12:40 pm

Re:

Post by grungestar »

Pandemonis wrote:
Nirvana-Cobain wrote:gabim je ti shokut shum.. !

sepse kurti ka qen fans dhe o inspiru ne "Sex Pistols"

gjeth kur ka qen i vogel i ka ngu ato..
stili i muzikes se ti nuk perngjan aspak me te Sex Pistols. kqyr ngoje kete Grup edhe ki me pa ngjajshmerine ne mes Nirvana edhe Mudhoney!

as une se kom njoft Mudhoney, po me ni gazet me ra me lexu edhe toni kom hulumtu pak....
tash qe ka marr kurti inspirim prej sex pistols, zdo me thon qe duet me bo muziken e ngjajshme met sex pistols. ..
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: Mudhoney inspirim per Nirvana?

Post by Pandemonis »

ok se e shoh se po ndodhin keqkuptime ketu, po ju spjegoj pak per biografine e Mudhoney!


Mudhoneyu kriju me 1987 ne kohen e Jalloween nga shoket Mark Arm edhe Steve Turner te cilet me pare kan qene anetar te grupeve Green River dhe projektit "The Thrown-Ups" Mark Arm e la grupin Green River pas Steve Turner sepse kishe dallime te medha ne stilin e muzikes si dhe pikepamjet e karrieres se grupit. anetaret tjere krijuan "Mother Love Bone" dhe perfundimisht Pearl Jam. grupi u kompletua me ardhjen e basistit Matt Lukin (Ex-Melvins) dhe Dan Peters qe ky i fundit kishte lujt si baterist (bubnjar) i sukseseshem ne disa bende

1989 paraqiti Mudhoney ne emisionin "Sub Pop" EP-Album "Superfuzz Bigmuff", dhe ky tingull ne ate kohe u quajt si GRUNGE. kenget si psh "Touch Me I'm Sick, You Got It und If I Think" jane degjuar shpesh ne clube dhe ne radiostacione studentesh. per sgkak te tingullit te tyre PUNKist te shthurur, Mudhoney nuk ishin kurr aq te sukseseshem sikur Nirvana dhe Pearl Jam. albumi i par i tyre u be me 1989, ndersa i dyti "Every Good Boy Deserves Fudge" me 1991.

ndikim ne grupin mudhoney kan pas rryma e quajtur Protopunk e grupeve "MC5" dhe "The Stooges" (te viteve 60-70) por edhe nga grupi is tilit Stoner Rock i grupit "Nebula"

ky ishte pak a shume fillimi i karrieres se Mudhoney....
Post Reply