Primus

Post Reply
User avatar
Evermore
Posts: 4094
Joined: Sun Sep 07, 2008 10:23 pm
Location: Atlas Air

Primus

Post by Evermore »

Primus o grup i krijun prej bassistit Les Claypool, o e pamujshme me i klasifiku me ni zhaner, tu u bazu qe Claypool osht fans i madh i RUSH e Geddy Lee-s ma saktsisht mujm me vrejt qe ka sene t'tyne t'pranishme te Primus. Si grupe osht i formun n'vitet e 80ta dhe ka pas ndrrime t'mdhaja n'formacion perveq Claypoolit, deri sa kan kriju ni Trio fantastike me Claypool-in n'vokal edhe n'bass, ish-gitaristin e death metal grupit "Possesed" Larry LaLonde, edhe njonin prej bumnjarve ma kreativ Tim Alexander.

E kan ni diskografi bajagi t'pasun, bin n'vesh albumet si Frizzle Fry, Antipop, Park Soda e Sailing the Seas of Cheese. Muzika e tyne shpesh o krahasu me t'RHCP amo kta dallohen me kompozime ma t'nderlikune. Grup me BOLE 8)

Muziken e tyne e kisha definu si Funk Rock-Alternative Rock-Progressive Metal CROSSOVER PROG.
Sivjet kan me qit albumin e ri mas 11 vitev pauz :D

Les Claypooli sot o bassisti numer 1 :arrow:
Post Reply