Pearl Jam

User avatar
Ernad
Posts: 175
Joined: Thu Jun 14, 2007 3:01 pm
Location: Ferizaj

Post by Ernad »

Wooooo shoq qka je ka fol bre.Alice In Chains jon tmir amo Pearl Jam jon shum her ma tmir.Mbreta en Grunge jon.Eddie kerkonin se ka sha si psh Kurti.Pearl Jam shkurt jon perfect o daj .....jashtoksor.....UFO :lol:

P.S.-My favourite.....Pearl Jam yeahhh
User avatar
Truk
Posts: 332
Joined: Sat Oct 15, 2005 11:39 pm
Location: with TruK <-

Post by Truk »

po eddie querv esht...
Norah
Posts: 25
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:49 pm
Location: jungle(pz)

Post by Norah »

te mir jon tipat :evil:
User avatar
The Green
Posts: 4079
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:59 pm

Post by The Green »

Norah wrote:te mir jon tipat :evil:

Shume be.
User avatar
blackline
Posts: 63
Joined: Fri Apr 13, 2007 11:18 am
Location: PRIZREN

Post by blackline »

psh. kur duhet me pas pun me femen tkosoves me "metallse tforta" duhet pa qare me i ngu se ta bojn a ki bre loqk black te parl jam..duhet mja nsghu ose me qu en p*** tnanes..
User avatar
hippy
Posts: 343
Joined: Tue Aug 28, 2007 9:50 pm
Location: ShK

Post by hippy »

pearl jam,nje nder unplugedat mat tmir me show mat tfort ;)
User avatar
Black Crow
Posts: 1236
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:08 pm
Location: rrugve t Pejes

Post by Black Crow »

Kta duhet mi shti neper shkolla en land t muzikes, kshtut qi me msu prej fillores per ta.....
User avatar
progon-ja
Posts: 17
Joined: Wed Aug 15, 2007 6:18 am
Location: Prishtine

Post by progon-ja »

nji prej bendeve qe i kom ngu shumeeeee, i kom dasht mas shumti edhe i du hala amo jo si atehere kur jom kone tinejgjer hahah ( Eddie, vokalisti o kone edhe face po tash o plake :( )
User avatar
Dr.Green
Posts: 891
Joined: Sun Jan 28, 2007 10:13 am
Location: Istog

Post by Dr.Green »

qitash jam n'tripa te "Last Kiss"
poNNrocK
Posts: 1121
Joined: Sun Apr 01, 2007 2:28 pm

Post by poNNrocK »

Dr.Green wrote:qitash jam n'tripa te "Last Kiss"

:arrow: Em kall valla
User avatar
VenoM
Posts: 1316
Joined: Sun Jan 01, 2006 3:50 am

Post by VenoM »

poNNrocK wrote:
Dr.Green wrote:qitash jam n'tripa te "Last Kiss"

:arrow: Em kall valla


dashUnia P:
User avatar
Opeth
Posts: 1588
Joined: Sat May 21, 2005 7:43 pm
Location: Behind you!
Contact:

Re: Pearl Jam

Post by Opeth »

Eddie Vedder osht Histori n'veti per vocal :| t'mir jon shum!!
User avatar
ddonn.a
Posts: 437
Joined: Thu Sep 06, 2007 2:02 pm
Location: n'prizzren

Re: Pearl Jam

Post by ddonn.a »

shummmmm t'mirr
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: Pearl Jam

Post by Pandemonis »

Info:

Pearl Jam eshte nje perkujtim te stergjyshes indiane te Eddie-t qe eshte quajtur PEARL e cila ka maru nje marmnellade (Jam) qe ka pas ndikim halucinogen!

Pak Histori nga Grupi!

provat e para muzikore i beri Stone Gossard edhe Jeff Ament ne grupin "Green River" . Green River u shpernda shpejt . gjysa nga ai grup krijuan grupin Mudhoney ndersa nga te tjeret (Stone Gossard dhe Jeff Ament) u krijua grupi "Mother Love Bone". para publikimit te dy albumeve Apple edhe Shine vdiq kengetari i grupit Andy Wood nga doza e tepert e heroines. nga mallengjimi i vdekjes se Andy Wood, prezentoj "cimeri" i ti Chris Cornell (Soundgarden dhe Audioslave), albumin Temple of the Dog se bashku me muzikantet e mevoneshem te grupit Pearl Jam

mbas fazes se mbajtes ZI per shokun e tyre, vendosen Stone Gossard dhe Jeff Ament, te vazhdojne rrugen e tyre te muzikes dhe te mos dorezohen dhe eksperimentonin me gitaristin Mike McCready, te cilin Gossard qe nje kohe te gjat e njifke por rastesisht takohen rishtazi ne nje party. nga ky bashkepunim incizuan nje DEMO-Tape me Matt Cameron (ne ate kohe bente muzike per Soundgarden, tash qe nga viti 1998 bene muzike per Pearl Jam) i cili ju ndihmoj si baterist (bubnjar). kjo Demo-Tape ra ne duart e Jack Irons (me heret bente muzike per Red Hot Chili Peppers) te cilen Demo-Tape e mori shoku i ti Eddie Vedder, qe ne ate kohe jetonte ne San Diego

Eddie Vedder ne ate kohe nuk ishte emer i panjohur, kendoj per shume grupe nder ta edhe per Bad Radio.

e ndegjoj kete kasete gjate punes se ti ne nje pompe te benzines ne ndrrimin e nates , te nesermen ne mengjes shkoj per SURF ne deti, i beri textet per keto instrumentale qe i mori, i incizoj ato dhe e dergoj kaseten prap ne Seattle. me vone keto kenge u paraqten me emrat Alive, Once edhe Footsteps. Eddie Vedder i pershkruajti keto 3 kenge si "3-Song-Minioper".
nga zeri dhe energjia e Eddie-t u fascionuan Stone Gossard, Jeff Ament dhe Mike McCready aq shume sa qe e ftuan Eddie menjehere. Gjat fluturimit nga San Diego per Seattle e shkruajti Eddie textin e kenges Black...keshtu filloj historia e keti bendi e tash jane nje nder grupet me te mira te alternatives!

ketu mujn me pa ata adhuruesit e Nirvanes se ku i ka rrojt Pearl Jam, siq dihet Nirvana me se shumti eshte inspiru nga Moodhoney, e qysh po shihet Moodhoney eshte gjysa e me hershme e Pearl Jam......

edhe Nirvana me pelqen veq Pearl Jam jon pak ma burra :-)
User avatar
alterlife
Posts: 1731
Joined: Sat Mar 04, 2006 5:22 pm
Location: Parallel Universe

Re: Pearl Jam

Post by alterlife »

albumi ten osht albumi ma i mir i tyne 'fun e krye' .....once, black, jeremy,why go,porch,garden & alive ar maj fejvorit:)
Post Reply