Agresioni Izraelit

Gjithqka rreth politikes..

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
BENDI - PROKA
Posts: 263
Joined: Fri Oct 10, 2008 9:14 am
Location: FERIZAJ - JERUSALEM
Contact:

Re: Agresioni Izraelit

Post by BENDI - PROKA »

Acidius,

Edhe une e kam ndegju te njejtin tregim, qe ato masakra jan bo me qellim qe Izraeli te fitoje shtetin e tij dhe qe te jen njerzit me me ndikim ne bote e tera kjo fale Adolfit :D
User avatar
hp11
Posts: 7415
Joined: Tue Apr 08, 2008 7:09 pm
Location: n'protesta

Re: Agresioni Izraelit

Post by hp11 »

pash familjen a krejt bota gabim qe po proteston kunder agresionit te Izraelit i cili po i vran njerzit e pafajshem e prej tyre shum gra e femije, e ju do persona kishe ma t'meqem po bohni e pe mbroni izraelin.
po ju skeni faj se kerkujna prej juve keq si ka bo lufta e fundit ne Kosove,se me ju pas bo pak diqka ja kishit dit hallin palestinezve te pafajshem.
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Agresioni Izraelit

Post by Clavicula »

Muki wrote:-Me ofendime fillove ti kthehu prej fillimit temes e sheh jo injoranta,jo spo dojm me kuptu anej knej.
Po qashtu o o Muk, sa here fjal te njejta ti prap vazhdojshe, m'thojshe sene qe nuk kishin t'bonim me mu.
-E di kontributin e disa individve izraelit karshi Shqiptarve pastaj dhe vet ky gazetari qe spo me kujtohet emri i tij qe e ka bo sondazhin vet ishte proshqiptar etj etj por fjala eshte te shumica qatu o problemi.Edhe asi zana kunder nesh ne Izrael ka pas n'qat mase qysh po thom une ne mos me shume,ndersa sa i perket strehimit te refugjatve te tille ka strehu dhe Greqia e cka tash?
Po qekjo o krejt esenca, qe ki pas mshtetjen e ajkes se k'ti populli, se ki plot cifut qe jetojne ne Izrael e qe jon te Rusise e Polonise e Serbise qe thuj se kan qasi mentaliteti. Une statistika nuk di, po e di qe kem pas perkrhajse ne shume sene, po nejse.Une deri tash cka kom pas kontakte me ta, edhe njerz qe i njof une e qe kane pas kontakt me ta, krejt jon kan proshqiptar, tash une s'po shof arsye per me i urrejt Muk. Ok, na dallojna edhe te nji sen, ti e ki edhe nji ndjenj tjeter per palestinezet, e per mu jon si krejt popujt e tjere ne bote. Per Greqi serio sefte po nij qe ka shku naj kush refugjat gjate luftes, e per Izrael po te kallxoj qe njof njerz edhe vet, edhe u pata qudit, se nuk i disha senet si fmi n'at kohe, po kur ja nisi me kallxu njeri se qysh i trajtojn atje edhe si shqiptar edhe pse jon mysliman, une e di qe kjo ju doket absurde ose e pamunshme.
-Te Indoneziant e Libiant sipas filozofise tonde besoj se duhet me i urrejt e jo me bo diplomaci per me siguru njohje e qata jem ku jem sot se s'kem dit as kam frike se kurr s'kena me dit me bo diplomaci.Une personalisht Izraelin e kam ni edhe gjate luftes kur vet isha neper male tu e perkrah Millosheviqin e edhe ne Keshill te Sigurimit edhe vet ambasadori izraelit ne Beograd menjehere mas shpalljes pavaresise ka vrapu te serbet me siguru se shteti i tij per sa osht kjo qeveri aktuale nuk do ta njoh republiken ton e cka bohet ma vone se di.
Muk une me 1999 jom kan kogja i ri edhe nuk kom pas interesim qaq per lajme, po veq qysh me pshtu e sene, nuk ikomkushtu kujdes ashtu sikur ti. Po nese i kqyrim hesapet sot at'hete jon ndrysh, kur ke mledhja e KS, folke tipi i Indonezise edhe i Libise menja mos me ta morr, thu se na i kem pre shkijet. Une s'po thom me i urrejt, amo po thom a duhet me i urrejt veq pse s'po na njofin. Une qe si du osht dicka tjeter, se nuk m'pelqen mentaliteti edhe kultura e tyne per tjeter sen.
-Po me kujtohet vizita e Thacit ne Izrael dhe u pata ndi i gzum dhe i sigurum se ata na premtun qe Izraeli do te jete nder te paret qe do te na njoh e kurr do te ndodh ni Zot e di,ndoshta atehere kur te na njoh dhe vet Serbia.Perndryshe pak jave na ndajn ne pervjetorin e pavaresise.Nuk them se jan te gjith cifutet kunder neve,po shumica gjithsesi.
Une qysh e di nji sen Muk, nese nuk o qashtu korigjom, nese dikush ka nji vize te Izraelit ne pasosh, aj nuk mundet me i vizitu vendet islamike (perjashtoj diplomatet)? Une bile nuk pres njohje pa u kry shumica e vendeve islamike, masi o ma i ransishem per numer, ma mire o me te njoft 57 se sa 1, a po?
-Per sadist nuk po du me te bo me qdo kusht,po qitu tema u hap me faktet se kush cka osht tu vra e kush osht tu psu dhe u pan femijet e vram mizorisht dhe as ni fjal e vogel nuk ke nga ana jote po e fillove me: "Kush e prishi armpushimin?" demek qe a e prishen armatimin te part palestinezt cka ka lidhje qe vrahen femijet edhe pse ende me te vertete nuk eshte e qarte se kush e prishi armpushimin.Ndersa sa i perket pyetjes se si e shoh rikthimin e Camerise ne Shqiperi kjo eshte nje teme e zgjerume qe e preferoj me e fol ne teme te veqante,por gjithsesi eshte e kjart se Izraeli aty eshte pushtues e mos mu bo repriz tere kohen e kan argumentu antart DeserRose,Elbarto etj.
Nuk po du mu ba i tepert, po prej kurreshjtjes po ves, ku at'here duhet mu kan shteti, edhe kush e ka ndertu Jeruzalemin? Ok, e di qe osht shume e komplikume kjo pune, mungesa shumevjeqare e bon te veten.

Une punen e armepushimit e kom than shume shume thjesht qe nuk e keni kuptu, edhe tani kjo ju ka frustru. Une thjeshte deshta me than qe k'ta e prishin armpushimin edhe ju kajn nanen popullit vet edhe vet ikin, edhe une krejt fajin deshta me ja qit Hamasit, edhe kur nuk thash qe u knaqa ka po vriten nerz aty. Kjo i bike, si me fry zjarmit edhe tani po prit qe aj fiket? Gjuj 3-4 raketa edhe tani ik, e ha tjeter kush.
-Cka ka me kesh mbi Jugosllavine,nese nuk i njef lexo me shume per Jugosllavine ose te tregoj une ska problem,kurxho te keqe ska mire eshte me dit dhe per armiqt.Edhe po na cliroi bota por une spo them se jugosllavt kan qene te mire po te fort po se po.
U kane e forte per neve po nder ma te fortat ne bote qekjo ke e rand. Per qetu n'Ballkan pos Turqise u kan ma e forta, amo si ka dal prej Ballkanit harro.
-Zgjidhja per Izraelin do te ishte fshirja prej hartes pasi qe veq e dim qe eshte padrejtsisht e krijume,ndersa ata izraelit aty te jetojn brenda shtetit palestinez me te drejtat ma te mdha ne bote ashtu siq i kishin dikur nen sundimin e muslimanve kurr nuk guxonte ti prekte askush,e di per shume ke mund te tinglloj si mendim ekstrem,por aq me ben kur edhe deshira ime per Shqiperine e dikurshme prap tingllon si ekstreme.
Ky osht mendim edhe i pjess dermuese te myslimanve, at'here konflikti nuk ka me perfundu kurr, ishalla po, amo problem i madh.
-Anketa eshte bere bash prej ndonje strukture te shtetit e cka i ka nxit ata me bo ankete per neve eshte se perderisa ka individ te paket cifut qe jan proshqiptar e ne anen tjeter shumica ne vendin e tyre armiq te perbetuar te muslimanve,kemi pas te bejme me nje koiqidence.Edhe po ai gazetari procifut edhe kerkush spo thote qe s'ka po vet ai na e ka deshmu mendimin e shumices mbi kete ceshtje.
Interesant :)
-Pse te kam thene une trunin me kasht shiqo se cfare me ke thene para se te te them ashtu.
Bash po du me pa a.
-Hahaha po forja eshte qe Sharoni bashk me popullin e tij shumic kan qene promillosheviqian dhe vazhdojn te jene ndersa Berluskoni e Shrederi qe kan qene kunder nesh populli jo edhe hiq s'kam arsye me urrejt popullin italian dhe gjerman.Per popullin italian nuk kam ndegju ne lidhje me statistikat,ndersa pak para shpalljes se pavaresise shumica e popullit gjerman eshte deklaru pro-pavaresise,dihen pak arsyet po nejse.
Sharoni o kriminel, amo per popull e ki gabim, po nejse se e bonem boz qet muhabet edhe s'po ndryshon sen. E une po du me than qe nese nji lider thoet dicka kjo nuk dmth se sa krejt populli, nese Sharoni qe i ka perfaqsu krejt izraelitet ka thane qashtu, at'here edhe Berlusconi o ne pushtet, amo se besoj qe populli i vet kish me duartrokit., problemi o qe na kem tjeter qasje ndaj kolektivit ;)
-Une nuk e qes vendin e huj para vendit tem,per mu ma e rendesishme eshte ceshtja e Mitrovices e Presheves dhe tjera toka shqiptare se sa ceshtjet tjera po ktu tema eshte mbi agresionin izraelit e nuk muna tash ktu me ja nis me fol per situaten ne Mitrovice(e kemi temen perkatese si per Mitrovice si per Presheve qe i kom hap une personalisht).Dhe mu ma shume me dhem zemra kurr sakatohen shqiptart ne veri se sa per izraelitet kurr sulmohen me petarde prej HAMASIT.
Une kurr nuk kisha me dhan kaq shume ne qet teme sikur mos te kisha arsye.
Btw, edhe une e kom prioritet qashtjen tone, edhe pse me do sene m'kan ardh te huna e do sene i folim prej zemres se plast, amo bota ka pas edhe ka me pas gjithmone konflikte e mospajtime, k'shtu qe une nuk menoj me vujt per kerkon pos per pjellen tone.
User avatar
vaLton
Posts: 6568
Joined: Sat Nov 11, 2006 3:10 pm
Location: Rep. of Peja

Re: Agresioni Izraelit

Post by vaLton »

BENDI - PROKA wrote:D.m.th tani keni nis edhe avatarat me iu treg njerzve se qa me postu a? Ani de masi po mundeni urdheroni vetem perpara.
Valton,
Ti me duket je nga ferizaj apo jo ::bomba:::
Pejon
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Agresioni Izraelit

Post by Muki »

cowboy wrote:me fal qe dola pak prej teme po kjo ke per Mukin, se edhe Muki ja ka sha motrat dikujna kshtu qe as ti ma i mir s'je...me falni qe dola pak prej teme po as ti Muk s'je si melaqe ajt pa keqkuptime me falni...
Po veq para se me sha une ato me motra ai me ka sha mu diqka qe per mu o mbi gjithe,edhe mbi motra e mbi krejt kto e ka deshmu dhe moderatori aty kurr nuk ka ndermar masa ndaj meje pasi qe eshte desht me marr masa dhe ndaj ati qe me ka ofendu i par.
User avatar
cowboy
Posts: 8957
Joined: Mon Aug 16, 2004 12:53 pm
Location: Sweet Home Hell

Re: Agresioni Izraelit

Post by cowboy »

une te tregova qe edhe ti ke sha, e aii sen ka shku, amo edhe ti ofendon...me fal qe dola prej teme...harroje kete pune amo veq ta permenda..kalo mir tash me palesitenzt...
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Agresioni Izraelit

Post by Muki »

cowboy wrote:une te tregova qe edhe ti ke sha, e aii sen ka shku, amo edhe ti ofendon...me fal qe dola prej teme...harroje kete pune amo veq ta permenda..kalo mir tash me palesitenzt...
Pse a thash najkun qe nuk kom sha a ? Po poenta osht se kush po ja nis i par,e normal kurr m'gjun me zjarr cka pret prej meje? Edhe ti kalo mire me izraelit e tu proserb se une nihere jom i preokopum me ceshtjen e Mitrovies.
User avatar
cowboy
Posts: 8957
Joined: Mon Aug 16, 2004 12:53 pm
Location: Sweet Home Hell

Re: Agresioni Izraelit

Post by cowboy »

shuj tash :)
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Agresioni Izraelit

Post by Muki »

cowboy wrote:shuj tash :)
Mos me imito :)
User avatar
Sitting Bull
Posts: 2403
Joined: Mon Jul 02, 2007 11:09 pm
Location: Gjilan
Contact:

Re: Agresioni Izraelit

Post by Sitting Bull »

Izraelitet e ardhun n'Palestine me 1947-1948 skan pas t'bojn KURGJO me periudhen e profeteve, se atehere jahudite, arabet edhe aramet (t'cilet jon asimilu), jon kon ni POPULL, popull SEMITË, qe kan bashkejetu, po ndarja ka ndodh me hz. Ibrahimin perkatesisht me dy trashigimtaret e tij, Isakun (prej t'cilit jon dal Beni-Izraelitët - Jahuditë e sotit) edhe Ismailin (prej t'cilit jon dal arabet). Jahudite e ardhun me 1948 kane qene kryesisht jahudi ashkanezë (kryesisht me kombesi ruse edhe polake), masnej jahudi sefardikë (spanjoll), mediteran (t'perzim, greke, italiane, gjithqka), etj. etj. Pra kombesi krejt t'ndryshme qe i ka lidh veq BESIMI JUDAIK
Une ta kisha ba ty nji pyetje! nese ki mundesi me me tregu se qka kupton ti me komb???? cilat jane elementet e kombit? qka ka te perbashket nji komb??? se qekjo ma ka perzi pak !!!!

Kurse ne pyetjen e dyte eshte se, pas ndarjes se bijve te Abrahamit, linjes se Isaukt dhe linjes tjeter te Ishmaelit...cila toke i ka taku bijve te Isakut (cifutet) dhe cila toke i ka taku bijve te Ishmaelit...????? esenca e kesaj pyetje eshte me e dite se ciles linje i ka taku toka e premtuar e Izraelit !!!!
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Agresioni Izraelit

Post by Clavicula »

Muki wrote:Nese i ndegjut lajmet dje:
30 te vrare palestinez,shumica civile gra e femije tu ble gjera ne treg.
30 te plagosur izraelit,qe te gjithe ushtar.
Po dihet kush o tu luftu ktu si burrat dhe kush o tu e mbrojt atdheun e vet :)
Muk, se pasna pa qet sen, ma heret. Po du me than qe tash po dihen senet, amo osht fjala n'vazhdimsi, se tash edhe me dasht Hamasi sun bon sen.

S'pe di a jom i kjart? ;)
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Agresioni Izraelit

Post by Clavicula »

eL^bArTo wrote:http://img119.imageshack.us/img119/9461/8883mw0.jpg
http://img231.imageshack.us/img231/1976/8884ai1.jpg
http://img376.imageshack.us/img376/7788/8901md2.jpg
http://img233.imageshack.us/img233/535/8902cx1.jpg
http://img218.imageshack.us/img218/6381/8903vj2.jpg
http://img233.imageshack.us/img233/8964/8904rn6.jpg

Keshtu veprojne njerzit qe i kane themeluar shoqatat dhe organizatat per mbrojtjen e te drejtave te njeriut. Keta jane çifutet njerzit "me te menqur" ne bote. Nese mençuri do te thote kjo atehere lus Zotin qe te jem nje prej atyre qe se duan mençurine.
Ne 2 fotot e para jane te vrara 5 vajza nga ushtaret izraelit, me e vogla ka patur 4 vjet e me e rritura i ka patur 17 vjet.
Ne 4 fotot tjera qe pasojne shihet nje djale qe po e humb Nënen e vet.
Ky eshte ndoshta çmimi qe duhet ta paguajne te pafajshmit, keto pamje ndoshta nuk i kanë pare ende UN dhe Amerika, e cila e sheh veten si shteti qe e perhap paqen ne bote, edhe pse keto foto jane te fresketa, gjate ketyre 10 diteve kane ndodhur keto ngjarje.
Mirpo si ti thote Amerika: NDAL Izraelit, kur dihet se e ka aleatin me te mire. "NUK KA KUPTIM TI THUHET NDAL, DUHET TA KUPTONI". Vetem kur jane ne pyetje vendet tjera Amerika reagon ndersa per rastet kur jane ne pyetje Çifutet(Allahu i Mallkoftë), Demokracia dhe thirrja per Paqe bie poshte.
Lutu per keta te pafajshem ne Palestine, se edhe ti ndoshta ke qene ne nje situate te ketillë ose te ngjashme para 10 viteve.

Freedom for Palestine.
Koleg, une s'besoj qe dikush po knaqet ka pi shef qato fotografi, amo mos e bon luften unikate edhe si t'veqant, se edhe na dina me qit qesi foto te pales se kundert, bile ka plot, plot bile viktima qe vriten n'emen t'Allahut e jo n'emen t'demokracise e lirise.
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Agresioni Izraelit

Post by Clavicula »

lumiu wrote:shume debate shkun knej pari, e fatekeqesisht veq akuza t'ndersjella po boni e po jeni injoranta njoni tjetrin. S'pata mu kyç mo n'kit teme, amo qaj titull m'tinglloj si metaforikisht diqysh edhe m'shtini me postu...

a osht krejt e KJART qitash ? A u kuptun krejt senet me qeto...
A kini men me analizu edhe me kuptu qet sen ? A osht e kjart qe krejt SHTETET islamike ju SUBORDINOHEN Izraelit ? A osht qyky kuptimi i asaj thanjes "I forti t'rreh e s'tlen me kajt"...?! A po shihet qe as me REAGU more nuk GUXOJN ejjjjjjjjjjjj, e le mo najsen ma shume ? Apo shihet KAQIKU real i "terroristave islamike"...

TOP 10 STRONGEST MILITARY STATES IN WORLD...

1.United States of America
2.China
3.Israel
4.India
5.Russia
6.Korea, South
7.Korea, North
8.United Kingdom
9.Turkey
10.Pakistan

e tash shtrohet pytja, qysh ka mundesi HAMASI SI BIRA E FUNDIT E KAVALLIT me vepru si p9 n'territor t'Izraelit (shtetit t'3-te ma t'forte n'BOTE), e Izraeli me LEJU ate sen...

kah pi merr HAMASI ARMT, kur po shihet qe SHTETET ISLAMIKE sjon KERKAH HIQ ? Kah po FINANCIOHET ? Qysh po OPERON "pa dijeni" t'Izraelit ?! Spo thom tash qe palestinezt skan kurfare organizimi, ama ata qe jon n'Xhihad taman ska SHANCA me ju ra n'dore RAKETAT qe pi perdor HAMASI sa do t'lodhta qe jon ! Thjesht palestinezt historikisht perkah takati ushtarak skan pas kurre kapacitet ma shume se UÇK-ja jone, se thjesht konujukturat jon kon edhe jon qasi qe nuk i lojn kryt me qu, e le mo mu FORCU. Qysh pi len Izraeli me hi RAKETAT ?! Kah po vjen ton ky "MOBILIZIM I HAMASIT" ?

a osht e KJART qe Hamasi osht vete MARIONETE CIONISTE ? A osht e KJART qe lojna t'flliqta jon kto ?

Me pas Hamasi FUÇI qysh po e DEMONIZON Bushi e do do adhurus t'tina ktu :o , Izraelit moti ju kish iq majka...po osht njejt si Al Caida, thjesht SULMON, kur ni sen i tille I DUHET Izraelit, per mu VIKTIMIZU (si gjithe gjate historise), edhe masnej me ZHDEP Gazën...

qysh munet me kon HAMASI refleksion i palestinezeve "per t'mire", kur qysh prej kur se eksiston, territori i Palestines u shku nonstop tu u TKURR. Habermasi e ka njo t'fort kur thot..."Mos e kqyrni ecurine e ni veprimi, kqyrne veq REZULTATIN" ! A po shihet pra kujna JA KA THY HAMASI ?! A po shihet pra kujna i kan kontribu kta "PATRIOTË" ?!

Leni foret o djem...
Njeri po du me ti ba do pytje k'shtu:
Ku osht sekreti i k'ti populli, i shkepun n'ton boten, e pse jo sot edhe populli ma i fuqishem qe qysh po del edhe prej qeti postimi nuk po guxon asnjo prej prej mbi 50 shteteve islamike me i ba za qe gati shkon edhe ne miliard, a osht puna te kualiteti, puna, dashnia per vendin/kombin ose cka i bon kaq t'veqant?

Flm
User avatar
eL^bArTo
Posts: 1932
Joined: Thu Apr 28, 2005 8:43 pm
Location: Mitrovicë
Contact:

Re: Agresioni Izraelit

Post by eL^bArTo »

Clavicula wrote: Koleg, une s'besoj qe dikush po knaqet ka pi shef qato fotografi, amo mos e bon luften unikate edhe si t'veqant, se edhe na dina me qit qesi foto te pales se kundert, bile ka plot, plot bile viktima qe vriten n'emen t'Allahut e jo n'emen t'demokracise e lirise.
A ka a ska qe knaqen se di... duhet fakulltet me kry per me vertetu a ka a ska ktu... Njeri kto jon veq do fotoo, jon as 1% e fotove t'Gjenocidit Izraelit... ka shum ma shuuuuuuum, qka un personalisht kur pom shkojn syyt kaniher mi kqyyr po thom vetmeveti, Qysh osht e mundshme njeri "Normal" me bo qishtu...
KA spo thom njerz qe bojn n'Emer t'Allahut gjithqka (Shiitet p.sh) ... po ktu tema o per Gjenocidin e Izraelit.
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Re: Agresioni Izraelit

Post by SOPRANO »

TALEBANI wrote:-- SORY njerz se nashta kom shkru gat e edhe kam ba gabime gjhusore po si për shpejt thash te shkruj diqka se moti sjam dok ksajde --


Qysh nga kohët e lashta ka jetuar populli Filistin në ato toka qe sot quhen Palestinë (edhe emri Palestinë rrjedh nga emri Filistin), pastaj Izrael, nj epjes e Libanit, Sirisë, etj.

Disa shekuj ma vonë në tokat e Filistinve erdhen populli i quajtun BenuIsrail apo bijt e Israilit (në atë kohë në gjuhen e tyre Israil = rob i Zotit, dmth BenuIsrail = bijt e robit të Zotit), ata u vendosen aty dhe kohë pas kohe me zhvillimin edhe shkathtësin e tyre arriten me ba nje shtet te quajtur Israil, pastaj keta Benu Israil predikuan nje fe monoteiste që besonin në një Zot e simbas tyre para shekujsh Zoti kishe derguar njerz-profet të cilët ata i përvetsuan, pos kësaj njeri nder profetet e quajtur Solomon kishe ndertuar nje tempull mu në vendin e Filistinve, ne Jerusalem, andaj ata si njerz të besimit në Zot e në profet e llogaritnin tempullin si te tyre. Historia vazhdon..................... !!!!!!!!


Benu Izrailit ngjihen ne botë si shum të shkathët, inteligjent, punëtor, interesgji, nuk ngjohin askënd përveq vetvetes, të gjith njerëzit tjerë i llogarisin si argat të tyre, e llogarisin vetveten si popull i zgjedhur nga vet Zoti, etj, jan njerz qe nuk mbajn premtim, gënjejn edhe sulmojn mbas shpine, njerz qe edhe pse jan besimtar në Zot e në të dërguarit e Zotit, ata gjithmonë i kan tradhtu, nenqmu, deviju mesimet e tyre, siq e kemi rastin e Mojsiut ku ata po sa u largu Mojsiu prej tyre për pak kohë ata filluan ta adhurojn viqin, apo kur Zoti atyre ua ndaloi të peshkojn diten e shtune ata hidhnin rrjetat në det te premten mbrema dhe i mernin te dielen ne mengjes, kishe nuk po peshkojm diten e shtune e ne te verrlet rrjetat qendronin atë ditë ne sulm, pastaj kemi edhe profetin tjeter Jazusin e Nazaretit i cili ishte nga radhet e tyre por pasi qe Jazusi erdhi me nje kushtetut te re e cila nuk u shkonte për shtat BeniIzrailve, ata i shpallen lufta të ndryshme, e nënçmuan, e përqeshen, e dëbuan edhe e quan deri në prag të vdekjes, e edhe pseata e dinin qysh më heret për ardhjen e Jazusit të Nazaretit. BenuIsrailët e prisnin shpëtimtarin e verrlet, atë qe do vie edhe do ta ringjall botën e vdekur, njeriun qe të gjitha besimet kishin fol për të, edhe Davidi, edhe Mojsiu, edhe Jezusi, ata e prisnin se do vjen nga rradhët e tyne por Zoti që ata adhuronin deshti që ky shpëtimtar që ata e prisnin nuk erdhi në rradhët e tyre po lindi tek arabët, kjo gjë i revoltoi ata sa që edhe pse me vite e pritshin vendosen që mos ta besonin e edhe ta luftonin, ky shpëtimtar ishe Muhammedi a.s. i cili u tradhtua nga benu izrailt, u helmua nga benu israilt, etj sa qe urdhëroi qe të largohen nga tokat e arabve. Historia vazhdon ............................................... !!!!!!!!!!!!!!!!

Keta njerz qe po mernin botën e qe bota filloi ti quaj qifut, jahudi, izraelit, etj, etj filluan me dredhit e edhe shkathtësit e tyre me dominu boten, gjegjësisht Evropën, atëherë filloi përndjekja e tyre nga ata që ndienin kërcenim prej këtyre qifuto-jahudive. Ne shum vende evropiane nuk kishe ma vendstrehim për ta përveqse në Perandorin Osmane e cila hapi dyert për ta, por siq u cek edhe më lart këta jahudi qe veten e quanin benu israil (a në te verrlet këta jahudio-qifutët e sodit edhe benu israilët e atëhershmit skan asgjë të përbashkët përveqse emrave edhe intrigave), qysh pasi u vendosen ne konakun e Perandoris Osmane filluan ti prejn ne besë e ti ngulin thik mbas shpine deri sa arriten ta shkatrrojn atë Perandori.
E keqja e jahudivve ishte se ata krijuan parti, sekte, regjime, krijuan komunizmin, demokracin, kapitalizmin, nazizmin, etj, e ky i fundit duke pretenduar se vetem raca e tyre eshte e paster edhe e zgjedhur bie ndesh me jahudit qe pretendonin se ata jan të zgjedhurit, duke e pa politiken edhe intrigat e tyre, filluan shfarosjen e secilit njeri qe quhej JEWS, duke përdor makineri edhe dhunë të pa parë, duke mos kursyer as një njeri, burr apo grua, plak apo femij-bebe, sa qe Evropa u spastrua nga ta, miliona te vrarë e miliona të dëbuar.
Pasi qe bota e quajtur demokratike u turpërua nga ajo qe u ba mbi miliona jahudi, vendosi qe ti shpërblej me një vend ku do të krijohej shteti i tyre e si opsione ju afruan Qipro, Palestina edhe Uganda e këta zgjodhen Palestinen sepse dikur kishe qen djep i tyre, e Palestina në atë kohë ishte koloni e Britanis se Madhe e kjo e fundit u ndihmoi me qinda, me mija jahudive te vendosen ne token e Palestines, duke u dhen toka, shtepi, pasuri e ne fund edhe armatim e pushtet.

Keshtu ne tokën e Palestines se sotme në vitet 1947-48 me ndihmen e Amerikes, Anglis e disa tjerave u kriju shteti hebre-qifut-jahudi me emrin e rremë Izrael, kishe qe ata jan pasardhësit e BenuIsrailve. Shteti i Izraelit duke harruar terrorin qe u bë mbi ta nga nazizmi, duke harru atë çka ndodhi menjëherë filloi terrorin e vet mbi popullin palestinez qe ishte me shekuj i vendosur aty, kjo ngjan me serbët qe erdhen e u vendosen ne tokat iliro-arbrore-shqiptare edhe filluan terrorin mbi popullsin shqiptaro-arbrore apo sikurse kolonit anglezo-spanjollo-amerikane qe shkuan ne tokat e reja indiano-zezako-autoktone edhe krijuan koloni, masakruan popullaten autoktone, pastaj krijuan suoerfurin SHBA por kjo superfuqi rrënjet edhe themelet i ka mbi gjakun e miliona banorve autokton, keshtu ishte edhe shteti hebre.
Lufta fetaro-kombtare ne mes palestinezve dhe hebrenjve vazhdoi radhazi për 50 vjet, ku gjithmonë viktim ishe popullata autoktone palestineze e gjithmonë e harruar e edhe e nënçmuar nga bota. Kjo vazhdon edhe sot, shteti hebre fuqi ushtarake e ndihmuar nga SHBA vazhdon terrorin mbi palestinezët ne menyra të ndryshme, sot bota në përgjithësi eshte hipnotizuar nga helmi qifut sa nuk arrin ta dalloj viktimen nga agresori po ne shumicen e rasteve duke i barazuar apo shpesh here edhe duke e përkrahur terrorin qifut, nëse terroristi palestinez e ka mbyt nje qifut atëherë bota e ka përkrah makinerin qifute qe te baj masakra e te sulmoi me të gjitha mjetet për me e luftu e me mbyt nje terrorist, nëse nje terrorist palestinez e gjuan shtetin hebre me një raket të lodht qe ska kurfar veprimi atëherë shteti hebre ka te drejt ta sulom pa dallim kon të dëshiron, ta përdore prej snajperit e deri ne ajroplanat luftarak modern e besa edhe helme kimike, bota arabo-islame, bota perendimore-demokratike, bota në përgjithësi heshtin apo e denjon individualisht agresionin qifut mbi Palestinë, ndersa qe 50 vite viktima, gjaku i tyre, pasurija e tyre, shkojn si kurgjo hiq, TERRRORI VZHDON.

Disa zemërmirë e lidhin popullin shqiptar me popullin qifut si dy popuj të vuajtur, a në të verrlet kush e shikon mirë e kupton se populli qifut e edhe populli serb jan te njëjtit:
Jeruzalemi ‘’tokë e premtume’’ - Kosova ‘’djep i shkijeve’’
Qifut jan ardhacak ne Palestin – shkijet ardhacak ne Kosovë
Qifut kan arrit me marë Palestinen e me lan veq pak – shkijet kan arrit me marë Dardanin e me lan veq pak Kosovë
Qifut kan dominu ne tona shtetet pe rreth – shkijet kan dominu ne tona shtetet përreth
Qifutet kan kry masakra mbi palestinez, libanez, etj e bota ska ba za
Shkijet kan kry masakra mbi shqiptar, boshnjak, etj e bota ska ba za
Qifut kan qit njerz te vet ne krye te shteteve – shkijet kan qit njerz te vet ne krye te shteteve
Qifut kan sjell politik antipalestineze nepër botë
Shkijet kan sjell politik antishqiptare nepër botë
Qifut kan pagu shpijuna, hoxhollar, shkollovana për veti
Shkijet kan pagu shpijuna, hoxhollar, shkollovana për veti
Qifut kan shti hile mes muslimanve edhe katolikve palestinez
Shkijet kan shti hile mes muslimanve e katolikve shqiptar
Qifutve ju ka pëlqy Jaser Arafati edhe politika e ti, se kan nguc kurr, e kan përcjell e e kan ru, edhe kan kajt për vdekjen e tyne
Shkijeve ju ka pëlqy Ibrahim Rugova dhe politika e tij, se kan nguc, e kan rujt e kur u vdes kan kërku me ardh ne varrim,
Qifut kan helmu nxansa, kan vra beba, kan vra gra shtatzëna, kan lyp terrorista me ter arsenalin ushtarak, etj
Shkijet kan helmu nxansa, kan vra beba, kan mbyt gra shtatzëna, kan lyp terrorista nepër Pollatë, Likoshan, Prekaz, etj me tërë arsenalin ushtarak.
Izraelin e ka ndihmu me tana variantat SHBA – superfuqi demokratike
Serbin e ka ndihmu me tana variantat Rusia – superfuqi komuniste
Qifut i ka mbyt Hitleri edhe ka than ‘’duhet mi zhduk si farë e keqe’’
Shkijet i ka vra Hitleri edhe ka thanë ‘’duhet mi zhduk si farë e keqe’’
Qifut nuk kan besë e ta ngulin mas shpine
Shkijet nuk kan besë e ta ngulin mas shpine
Qifut i vrajn njerëzit e vet si sju vyen ma
Shkijet i vrajn njerëzit e vet si sju vyen ma
Qifut e kan murin e vajtimit me vajtu
Shkijet e kan Gazimestanin me vajtu
Qifut pe ujdisin murin ndarës
Shkijet pe bajn decentralizimin
Qifut thojn ‘’veq qifut, ska as komb e as fe’’
Shkijet thojn ‘’veq serb, ska shqiptar ortodoks po veq shka’’
Qifut thojn ‘’jemi popull i zgjedhur’’
Shkijet thojn ‘’jemi popull i zgjedhur’’


ETJ..................ETJ......................ETJ.......................ETJ...................... VAZHDON


kom menu pak rreth qesaj,edhe mendoj se qikjo osht arsyja pse kan rol te madh jahudit ne bot..se jon popull puntor,edhe nuk bijn ne gracka te demleve tipit "mos puno kit dit,mos puno at dit" ... qfar zoti osht aj qe te thot mos puno..zoti i arabve ndoshta? qe jon demelat mat mdhaj ne bot,veq fal qasaj naftes jau shijon botha mercedesat...

jahudit jon si milingonat...qato jau kan inatin njerzit,e sidomos bota arabe,qe jon te njofshum per dembelizem...
Post Reply