20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Diskutime, keshilla rreth Mjekesis se pergjithshme..

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue

Post Reply
User avatar
Volcano
Posts: 1236
Joined: Thu Aug 21, 2008 9:12 pm
Location: The Eye Of Knowledge
Contact:

20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Post by Volcano »

20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

1. Sa më shumë që t'i lash flokët, ato do të jenë më të shëndetshme. Ajri i ndotur, yndyra dhe djersitja ndikojnë në flokët tuaja më shumë seç mendon. Flokët laji së paku dy herë në javë.

2. Në qoftë se flokët i lan pothuajse çdo ditë, përmbaju këshillës së ekspertëve të cilët thonë se shampon duhet ta vendosni në zverk, në tëmth dhe në ballë: tri pikat më të rëndësishme të cilat ndër të parat krijojnë yndyrë. Pastaj ngadalë formo shkumën me ujë të vakët në qoftë se ke flokë normale apo të yndyrshme, përkatësisht me ujë të ftohtë në qoftë se flokët i ke të thata. Shampon lëre të veprojë disa minuta dhe pastaj flokët krihi me krehër me dhëmbë sa më të gjerë. Vetëm pasi t'i kesh bërë këto veprime laji flokët.

Image

3. Harroje shprehinë e vjetër të fërkimit të tepërt të flokëve me peshqir pas larjes. Do të ndjehesh më komode, por edhe për flokët do të jetë më mirë në qoftë se i mbështjell vetëm me një peshqir të tharë. Peshqiri i mbledh pjesën më të madhe të lagështisë nga flokët. Pas një kohe merr edhe një peshqir të tharë dhe fërkoji me të butë flokët.

4. Intervali kohor për tharjen e flokëve me tharëse është midis 25 dhe 30 minutash. Në këtë mënyrë majat e flokëve nuk do të pësojnë.

5. Flokët me minival thaji me tharëse vetëm pjesërisht. Pjesën tjetër të tharjes lërja ajrit. Vetëm pas tharjes mund t'i krehësh dhe të bësh krehjen.

6. Kundër pëlcitjes së majave të flokëve ilaçi më i thjeshtë është regjeneratori shtëpiak nga të kuqtë e vezës dhe vaji i recinës. Që të bësh regjeneratorin të nevojitet vetëm një vezë dhe vaji i recinës. Vajin ngrohe pak dhe përzieje pikë për pike me vezën, deri sa të krijohet si majonezë e vërtetë. Flokët mos i laj, por me regjenerator fërkoji majat e flokëve dhe mbështilli në një foli alumini, në kokë vër një kapelë plastike dhe mbaji sa më gjatë të jetë e mundshme. Pastaj flokët laji mirë!

7. Në qoftë se flokët i ke të ndara në mes, kij kujdes që kohë pas kohe vijën ta lëvizësh për një centimetër majtas apo djathtas, në mënyrë që të mos bëhet një vijë e theksueshme pa flokë.

8. Në qoftë se flokët të "shprishen", mos provo t'i rregullosh duke i krehur nga rrënja por nga majat, sepse në atë mënyrë më pak dëmtohen.

9. Në qoftë se shfrytëzon llakun për flokë, para se të shkosh në gjumë përherë duhet ta eliminosh nga flokët, duke i krehur mirë.

10. Në qoftë se dëshiron që krehja të jetë e shkëlqyeshme dhe natyrore, mos qit llak drejtpërdrejt në flokë, por në krehër apo në duar dhe me to spërkati flokët.

11. Në qoftë se nuk mundesh apo nuk arrin që t'i lash flokët, ndërkaq nuk dëshiron që të duken të yndyrshme, qitu flokëve beby pudër dhe pastaj krihi mirë. Gjithsesi kjo këshillë vlen vetëm për ato që kanë flokë të shkëlqyeshme.

12. Në qoftë se dëshiron që flokët tuaja ngjyrë gështenje të duken më të shkëlqyeshme dhe më të bujshme, laji në ujë në të cilin më parë ke zier lëvore arre (jo lëvozhga). Lëvoret ziej gjysmë ore dhe pastaj kulloji. Nga sasia e lëvoreve të cilat i ke përdorur varet nuanca e ngjyrës së flokëve.

13. Në qoftë se dëshiron ta ndërrosh ngjyrën e flokëve vetë në shtëpi, përherë me përpikëri përmbaju udhëzimeve. Sasinë e pashfrytëzuar të ngjyrës hidhe, sepse atë nuk do të mund ta shfrytëzosh herën tjetër.

Image

14. Në qoftë se tashmë ke përdorur këna, flokëve mundesh vetëm t'u japësh një ngjyrë më të errët, por jo edhe t'i shkëlqesh. Derisa të mos rriten flokët, mos mendo për zbardhjen e zylyfeve.

15. Kurrë mos e tepro me prodhimet të cilat i qet në flokë - qoftë fjala për shampot, regjeneratorët, shkumën apo xhelin. Një herë qit një sasi më të vogël, dhe në qoftë se të duket se ke qitur pak, mund ta shtosh pjesën tjetër.

16. Ngjyrën e flokëve mos e qit në dhomë tepër të ngrohtë. Preparati mund të shkrihet dhe të rrjedhë në lëkurë.

17. Në qoftë se ke flokë bionde që anojnë nga ngjyra e zezë, shmangiu shampove të cilët mund t'i shkëlqejnë flokët. Ata, flokëve ngjyrë të errët, u japin ngjyrë të kuqërremtë.

18. Ushtrimi i rregullt, fitnesi, vozitja e biçikletës apo shëtitja ndikojnë mirë në rritjen dhe shëndetin e flokëve.

19. Në qoftë se krehjen e formëson me furçë, shfrytëzoje atë që i përshtatet më mirë flokëve tuaja: për karfica të buta janë të përshtatshme furçat e holla, të rrumbullakëta, ndërkaq për flokë të gjatë furçat më të mira janë ato të gjera.

Image

20. Provo që sa më pak t'i ngarkosh flokët me karfica dhe me llastikë, sepse kur janë të lira, më lehtë marrin frymë dhe janë më të shëndosha.
User avatar
Beka Floyd
Moderator
Posts: 3066
Joined: Wed Dec 28, 2005 9:50 pm
Location: Prizren
Contact:

Re: 20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Post by Beka Floyd »

Tema bartet te mjeksia!
User avatar
Volcano
Posts: 1236
Joined: Thu Aug 21, 2008 9:12 pm
Location: The Eye Of Knowledge
Contact:

Re: 20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Post by Volcano »

Mfalni!
User avatar
Che !!!
Moderator
Posts: 5109
Joined: Tue Aug 02, 2005 10:43 pm
Location: West Of Somewher

Re: 20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Post by Che !!! »

ahahahahah ta ha temen :P
a e ki ble subrinen qe tkom thon :lol:
User avatar
Volcano
Posts: 1236
Joined: Thu Aug 21, 2008 9:12 pm
Location: The Eye Of Knowledge
Contact:

Re: 20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Post by Volcano »

Che !!! wrote:ahahahahah ta ha temen :P
a e ki ble subrinen qe tkom thon :lol:
e sa her jon pre flokt deri at`her,tash i kom mat shkurta se tLennonit dyzet vjeqar,veq kto rregulla vlejn` kur i boj si Warrel Dane!
User avatar
lover death
Posts: 54
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:33 pm

Re: 20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Post by lover death »

he qendrim qendrimi po ku i gjete kto se hehehe
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: 20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Post by V | a G r a »

interesant
User avatar
Hosefinë
Moderator
Posts: 2116
Joined: Mon Oct 30, 2006 3:54 pm
Location: World

Re: 20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Post by Hosefinë »

yhaa paska pun :|
ThomYorkesBride
Posts: 84
Joined: Wed Jun 16, 2010 9:55 pm

Re: 20 këshilla për flokë të bukura dhe të shëndosha

Post by ThomYorkesBride »

flok te shendosh dhe te paster :P e qa me bo per dreadlock lool BTW kush e din ku ka me ble beads ?? help me
Post Reply