pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Diskutime, keshilla rreth Mjekesis se pergjithshme..

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue

Post Reply
User avatar
BennKo
Posts: 1167
Joined: Mon May 12, 2008 1:15 pm
Location: At the Edge of Time

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by BennKo »

Slipknot-joey wrote:me lendu Achilles tendon qa pi bje bre ?




ps. bett jom
Image

Me lendu thembren e Akilit i bjen mos me mujt me nejt n’gishta t’komve, mos me mujt me kcy, me vrapu, me ec normal dhe mu ngjit e me zbrit shkallve.

Ka shume lloje t’lendimeve te Tetives se Akilit e cila osht tetiva ma e madhe n’krejt trupin e njerit. Nder lendimet ma t’shpeshta osht ndezja apo inflamacioni I tetives qe nket rast quhet si TENDINITIS ne mjeksi.

Zakonisht shkaktohet prej nje zgjatje te vogel e cila ndikon qe tendina te ajet, te jete me pak fleksibile dhe te shkaktoje dhembje. Nese nuk trajtohet me kohe kjo mikrokputje mund te qoj edhe ne rupture (kputje) te plote te tetives. Nje tetive e çkyer apo e kputur mund te vie edhe si pasoje e structures se dobte te tetives apo nga nje force e jashtme e shpejt dhe e papritur ne te. Kur tendina çkyhet njerzit e nijn ni kercitje “klik” ne pjesen e pasme te nyllit.

Nese lihet pa u trajtu, mundet me pasu me komplikime shum ma t’rana
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by rock_boy18 »

PrEdAtoR! wrote:
Apliko-
- nje dush te ftoht 10-15 minuta
- perdor aloe vera gel
- ne rast te dhimbjeve munesh me perdor edhe paracetamol ose ibuprofen
- mos thithni duhan pini leng te molles

MOS -
- u pastro me sapun te vrazhd
- mos perdor vaj apo t'lyn
- nashta edhe mos perdor kos


PS. Edhe tjera her ruju :P

un kur erdha ne shpi jom ly me sapun :p e tani ma von me ni pomad e ma hiq sen skom perdor , op nime edhe ni paracetamol e kom pi
qitash em ka kalu ma sosht ka em djeg qaq shum ama kur pe preki op pom djeg nejse para ni viti edhe ma katastrof jom kon mexi e vesh'sha ni maic -4-

haha po op op njeri ama gjith meniher em kap djelli psh at dit kerkon se kuqi qaq shum porpos meje :roll:
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by rock_boy18 »

qka esht SINUSI e di qe ka diqka lidhje me hunen ama se di bash qka esht ?
User avatar
assus
Posts: 731
Joined: Sat Jun 20, 2009 9:59 pm
Location: Belfast

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by assus »

rock_boy18 wrote:qka esht SINUSI e di qe ka diqka lidhje me hunen ama se di bash qka esht ?
Po bre keq ashte mu kan smut prej ktyne ta thin e kom pas ni pervoj keq ashte se te munojne shume.
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by rock_boy18 »

assus wrote:
rock_boy18 wrote:qka esht SINUSI e di qe ka diqka lidhje me hunen ama se di bash qka esht ?
Po bre keq ashte mu kan smut prej ktyne ta thin e kom pas ni pervoj keq ashte se te munojne shume.

a esht ajo se duhesh mi ngre te hunt a qysh haha se te shkojn nerva -4-
User avatar
assus
Posts: 731
Joined: Sat Jun 20, 2009 9:59 pm
Location: Belfast

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by assus »

jo bre kish shume qelb ne hun tani prej hunve kalon ne fut naten rrjedh ne fut e kur te qohesh ne mengjes je shume keq duhet me pshtu shume me qit ate te keqen kjo parandalohet me shku te mjeku me ilaqe amo tani masi te sherohesh duhet mu rujte shume se prap munesh mu smu edhe prap dueht me shku prej fillimit te mjeku edhe me shku ne deti se paku 20 dite nese don mu sheru plotesisht.
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by rock_boy18 »

assus wrote:jo bre kish shume qelb ne hun tani prej hunve kalon ne fut naten rrjedh ne fut e kur te qohesh ne mengjes je shume keq duhet me pshtu shume me qit ate te keqen kjo parandalohet me shku te mjeku me ilaqe amo tani masi te sherohesh duhet mu rujte shume se prap munesh mu smu edhe prap dueht me shku prej fillimit te mjeku edhe me shku ne deti se paku 20 dite nese don mu sheru plotesisht.
ahaa , a esht problem edhe per me mujt me marr frym me hun , dmth a merr frym me veshtirsi me hun
User avatar
assus
Posts: 731
Joined: Sat Jun 20, 2009 9:59 pm
Location: Belfast

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by assus »

Normal kjo ashte problem ma i madh se tani detyrohesh naten me fjete me goje qel edhe tani te demtohet goja te bohet katastrofe edhe sun merr frym lirshem
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by rock_boy18 »

assus wrote:Normal kjo ashte problem ma i madh se tani detyrohesh naten me fjete me goje qel edhe tani te demtohet goja te bohet katastrofe edhe sun merr frym lirshem

:shsmile: pom doket qita e kom une -4-. kit sen e kan plot njerz a po ? gati te gjithkush ndodh kjo?
User avatar
assus
Posts: 731
Joined: Sat Jun 20, 2009 9:59 pm
Location: Belfast

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by assus »

rock_boy18 wrote:
assus wrote:Normal kjo ashte problem ma i madh se tani detyrohesh naten me fjete me goje qel edhe tani te demtohet goja te bohet katastrofe edhe sun merr frym lirshem

:shsmile: pom doket qita e kom une -4-. kit sen e kan plot njerz a po ? gati te gjithkush ndodh kjo?
Kush ka probleme me sinus krejtve ju ndodh kjo.
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by rock_boy18 »

assus wrote:
rock_boy18 wrote:
assus wrote:Normal kjo ashte problem ma i madh se tani detyrohesh naten me fjete me goje qel edhe tani te demtohet goja te bohet katastrofe edhe sun merr frym lirshem

:shsmile: pom doket qita e kom une -4-. kit sen e kan plot njerz a po ? gati te gjithkush ndodh kjo?
Kush ka probleme me sinus krejtve ju ndodh kjo.

op de ama dmth plot njerz kan kit problem sinusin
thnx per pergjigjjen :)
User avatar
cowboy
Posts: 8957
Joined: Mon Aug 16, 2004 12:53 pm
Location: Sweet Home Hell

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by cowboy »

Une e kam pas Sinusin, por e kam hek me Operacion Rokboj mafia :)

Veq me nje kohe mundet me t'shkaktu shum dem se ja nis me tu mbyll zorra e frymemarrjes se hunes edhe s'mundesh amo ne qoftese se bon Operacion normal...por ne qoftese e bon atehere heket pa problem...
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by rock_boy18 »

cowboy wrote:Une e kam pas Sinusin, por e kam hek me Operacion Rokboj mafia :)

Veq me nje kohe mundet me t'shkaktu shum dem se ja nis me tu mbyll zorra e frymemarrjes se hunes edhe s'mundesh amo ne qoftese se bon Operacion normal...por ne qoftese e bon atehere heket pa problem...

aha a esht sinusi njejt si aj seni " devijimi i hunes" a qysh thirret se duhet me bo operacion se e ki ni asht te hunes ma shtramaft a qishtu diqka spo di bash :roll:
User avatar
cowboy
Posts: 8957
Joined: Mon Aug 16, 2004 12:53 pm
Location: Sweet Home Hell

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by cowboy »

Jo, ashtin e lakum se kom pas vetem frymemarrjen se kam pas t'mir hiq, edhe e kom pas ne rrezik t'me mbyllet kejt Huna pershkak t'Sinusit, edhe naten shum veshtir e kam pas me flejt se s'me ka lan Sinusi...

Por ni sen i mir qe kur e kom ba Operacion ka zgjat vetem 20 Minuta shum shpejt ma kan hek edhe tash shum mir ndihem :) ...

A sa per ate ashtin ka qe i ndodh shum njerzve por mue s'me ka ndodh kshtu qe s'po di cka me than...
User avatar
assus
Posts: 731
Joined: Sat Jun 20, 2009 9:59 pm
Location: Belfast

Re: pytje/pergjigjje rreth Mjeksis

Post by assus »

cowboy wrote:Jo, ashtin e lakum se kom pas vetem frymemarrjen se kam pas t'mir hiq, edhe e kom pas ne rrezik t'me mbyllet kejt Huna pershkak t'Sinusit, edhe naten shum veshtir e kam pas me flejt se s'me ka lan Sinusi...

Por ni sen i mir qe kur e kom ba Operacion ka zgjat vetem 20 Minuta shum shpejt ma kan hek edhe tash shum mir ndihem :) ...

A sa per ate ashtin ka qe i ndodh shum njerzve por mue s'me ka ndodh kshtu qe s'po di cka me than...
a tka dhimte bre????
Post Reply